Բժիշկը նշել Է օրգանիզմում վիտամին D-ի պակասության գլխավոր ախտանիշները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Բոստոնի համալսարանի Բժշկագիտական կենտրոնի պրոֆեսոր Մայքլ Հոլիկան նշել Է օրգանիզմում վիտամին D-ի պակասի հիմնական ախտանիշները, ինչի մասին հայտնել Է Focus հանդեսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գիտնականի խոսքով՝ պակասության մասին են վկայում ցավը վերջույթներում եւ ոսկրերում եւ հոդերի դժվարաշարժությունն օրվա առաջին կեսին: Մյուս ախտանիշների թվում են քաշի ավելացումը, ցավերն աղիներում, դեպրեսիան եւ գլխի քրտնոտությունը: Վիտամինի պակասն առանձնապես զգալի Է ձմռանը, նշել Է Հոլիկան: Այն մեծացնում Է երկրորդ տիպի շաքարախտի, օստեոպորոզի եւ բարձր ճնշման զարգացման ռիսկը: Վիտամին D-ի պակասությունը լրացնելու համար մասնագետը խորհուրդ Է տվել տարվա այդ ժամանակ օրական առնվազն 10 – 15 րոպել լինել արեւի տակ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Врач назвал главные симптомы дефицита витамина D в организме
Профессор Медицинского центраБостонского университетаМайкл Холика назвал основные симптомы нехваткивитаминаD в организме, сообщает журналFocus.
По словам ученого, о дефиците свидетельствует боль в конечностях и костях и малоподвижность суставов в первой половине дня. Среди других симптомов – увеличение веса, боли в кишечнике, депрессия и потливость головы.
Нехватка витамина особенно ощутима зимой, отметил Холика. Она повышает риск развития диабета второго типа, остеопороза и повышенного давления,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Для восполнения дефицита витамина D специалист посоветовал находиться на солнце в это время года как минимум 10-15 минут в день.