Թրամփն ուրանի հարստացումը շատ վատ քայլ Է համարել Իրանի կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ուրանի հարստացման մասին Իրանի որոշումը շատ վատ քայլ Է համարել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների համար: Նոյեմբերի 10-ին այդ մասին նա գրել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր կարծիքով եւ առկա տեղեկատվության համաձայն՝ Իրանն ուրան Է հարստացնում ու հարստացնում: Դա շատ վատ քայլ Է»,- հայտարարել Է նա: Միեւնույն ժամանակ Թրամփը նշել Է, որ «շատ դրական քայլ» կլիներ «Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ-ի)՝ առեւանգված նախկին գործակալ Ռոբերտ Լեւինսոնի վերադարձումը»,- որը 2007 թվականին կորել Է Իրանում:
Իրանը նոյեմբերի լույս 7-ի գիշերը վերսկսել Է ուրանի հարստացումը Ֆորդո միջուկային օբյեկտում, որը գտնվում Է Թերանիրց 180 կիլոմետր դեպի հարավ: 2015 թվականին Իրանն ստորագրել Է Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանը, որի պայմաններով իրավունք չուներ ուրան հարստացնել մինչեւ 2025 թվականը: Անցյալ տարի ԱՄՆ-ը դուրս եկավ պայմանագրից, ինչը հանգեցրեց սուն գործարքի շուրջը Թեհրանի կողմից իր պարտավորությունների կատարման կրճատման:
ՀԴԲ-ի նախկին գործակալ Լեւինսոնն Իրան կատարած այցի ժամանակ անհետացել Է 2007 թվականի մարտին, վերջին անգամ նրան տեսել են Քիշ կղզում: Սկզբնապես Վաշինգտոնը պնդում Էր, որ տղամարդը ոչ մի կարգի առանչություն չունի ԱՄՆ-ի իշխանությյնների գործունեության հետ եւ Իրան Է ժամանել մասնավոր գործարար ուղեւորությամբ: Սկայն Associated Press լրատվական գործակալությունը 2013 թվականին լրագրողական հետաքննության ընթացքում պարզել Է, որ Լեւինսոնն Իրանում Է գտնվել ԿՀՎ-ի հանձնարարությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп назвал обогащение урана очень плохим шагом со стороны Ирана
Президент США Дональд Трамп назвал решение Ирана об обогащении урана очень плохим шагом для отношений между двумя странами. Как передает Арменпресс, об этом он написал в воскресенье вTwitter.
"По нашему мнению и согласно имеющейся информации, Иран обогащает и обогащал уран. Это очень плохой шаг!" - заявил он.
В то же время Трамп отметил, что "очень позитивным шагом" стало бы "возвращение похищенного бывшего агента ФБР Роберта Левинсона", пропавшего в Иране в 2007 году.
Иран в ночь на 7 ноября возобновил обогащение урана на ядерном объекте Фордо, находящемся в 180 км к югу от Тегерана. В 2015 году Иран подписал Совместный всеобъемлющий план действий, по условиям которого не имел права обогащать уран до 2025 года. В прошлом году из договора вышли США, что привело к сокращению выполнения Тегераном его обязательств по данной сделке.
Бывший агент ФБР Левинсон исчез во время поездки в Иран в марте 2007 года, в последний раз его видели на острове Киш. Изначально Вашингтон утверждал, что мужчина не имел никакого отношения к деятельности властей США и прибыл в Иран с частной деловой поездкой. Однако информационное агентствоAssociated Pressв 2013 году в ходе журналистского расследования выяснило, что Левинсон находился в Иране по заданию ЦРУ.