2019 թվականի Գոնկուրյան մրցանակն ստացավ ֆրանսիացի գրող Ժան Պոլ Դյուբուան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի գրող Ժան Պոլ Դյուբուան դարձել Է Ֆրանսիայի գլխավոր գրական պարգեւի՝ Գոնկուրյան մրցանակի դափնեկիրը: Այդ որոշումը նոյեմբերի 4-ին ընդունել Է Գոնկուրյան ակադեմիան՝ 2019 թվականի լավագույն ֆրանսալեզու գրական ստեղծագործություն ընտրելով «Աշխարհում ոչ բոլորն են նույն ձեւով ապրում» (Tous les hommes n՚habitent pas le monde de la m me fason), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
69-ամյա վիպագիրը Ֆրանսիայում երկրպագուների մեծ բանակ ունի: 2004 թվականին նա արժանացել Էր մեկ այլ կարեւոր գրական պարգեւի՝ «Ֆեմինա» մրցանակին «Ֆրանսիական կյանք» գրքի համար: Նրա մի քանի վեպեր Էկրանավորված են:
Ինչպես նշել Է Գոնկուրյան ակադեմիայի նախագահ Բեռնար Պիվոն, «Ժան Պոլ Դյուբուան վիպագիր Է, որի ստեղծագործությունը համապատասխանում Է ժամանակի ոգուն», հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Гонкуровскую премию за 2019 год получил писатель Жан-Поль Дюбуа
Французский писатель Жан-Поль Дюбуа стал лауреатом главной литературной награды Франции - Гонкуровской премии. Такое решение приняла в понедельник Гонкуровская академия, избрав лучшим франкоязычным литературным произведением 2019 года книгу "Не все в мире живут одинаково" (Tous les hommes n'habitent pas le monde de la m me fa on), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
69-летний романист имеет во Франции большой круг почитателей. В 2004 году он был удостоен другой важной литературной награды - премии "Фемина" - за книгу "Французская жизнь" (Une vie franaise). Несколько его романов экранизированы.
Как отметил президент Гонкуровской академии Бернар Пиво, "Жан-Поль Дюбуа - романист, чье творчество соответствует духу времени".