Հայաստանի դրոշի գույներով կոնֆետի քանդակը զարդարում է Փարիզի հայտնի պողոտան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գույներով կոնֆետի քանդակը մեկ ամիս շարունակ կզարդարի Փարիզի հայտնի Գեորգ V-ի պողոտան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել և լուսանկար է հրապարակել Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության դիվանագետ Հայկ Խեմչյանը:
«Լոուրենս Ջենկելի ստեղծագործությունները զարդարում են Փարիզի Գեորգ V-ի հայտնի պողոտան: Դրանք այնտեղ ցուցադրված կլինեն հոկտեմբերի 15-ից նոյեմբերի 14-ը»,- գրել է Խեմչյանը: Քանդակի հեղինակը եռագույն կոնֆետի արձանը հենց այդպես էլ անվանել է՝ «Կոնֆետ. Հայաստանի դրոշը»:
Ինչպես փոխանցում է Sortiraparis-ը` ցուցահանդեսի կազմակերպիչներից Ռեմի Մակինադիդջանայի խոսքով` ցուցադրությունը կոչված է դառնալ Փարիզի մշակույթի նոր էջի խորհրդանիշ: Այն բաց ցուցադրություն է, որը հնարավորություն է տալիս կոտրելու արդի մշակույթի վերաբերյալ կարծրատիպը, որը հաճախ համարվում է անհասանելի:

Скульптура конфеты с цветами флага Армении украшает проспект Георга V в Париже
Скульптура конфеты с цветами флага Армении в течение месяца будет украшать знаменитый проспект Георга V в Париже. Как сообщает Арменпресс, дипломат посольства Республики Армения во Франции Айк Хемчян написал об этом на своей странице в Facebook и опубликовал фото.
«Работы Лоренса Дженкеля украшают знаменитую авеню Георга V в Париже. Они будут выставлены там с 15 октября по 14 ноября», - написал Хемчян.
Автор скульптуры назвал трехцветную конфету «Конфета: Флаг Армении».
Как передает Sortiraparis, по словам одного из организаторов выставки Реми Макинадиджана, выставка призвана стать символом новой страницы парижской культуры. Это открытая демонстрация, которая разрушает стереотип современной культуры, который часто считают недоступным.