Լուսակունքում կառուցվում է ոռոգման ջրատարի ներքին ցանց
ԳԱՎԱՌ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզի Լուսակունք գյուղում ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում կառուցվում է ոռոգման ջրատարի ներքին ցանց: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչությունից, շինարարության պայմանագրային արժեքը կազմում է 10 միլիոն 333 հազար դրամ, որի 70 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 30 տոկոսը՝ Լուսակունքի համայնքապետարանը:
Շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են այս տարվա սեպտեմբերից եւ կավարտվեն նոյեմբեր ամսի ընթացքում: «Հոկտեմբերի վերջին օրվա դրությամբ իրականացվել է ընդհանուր աշխատանքների մոտ 70 տոկոսը: Մնացած աշխատանքները կավարտենք առաջիկա կես ամսվա ընթացքում: Ոռոգման ցանցը կառուցվում է մոտ 800 գծամետր երկարությամբ, երկաթյա կիսախողովակներով: Նախկին ցանցը շատ հատվածներում գրունտային էր, որոշ հատվածներում՝ երկաթբետոնե կիսախողովակներով, որոնք քայքայվել էին ու կորցրել շահագործման պիտանիությունը, ինչի պատճառով մատակարարվող ջրի կորուստները շատ էին, ջուրը մեծ դժվարությամբ էր հասնում բոստաններ: Ավելի քան 100 տնտեսություն եկող տարվանից ապահովված կլինեն ոռոգման ջրով: Հաջորդ տարվա համար առաջնահերթ ենք համարում խմելու ջրատարի ներքին ցանցի հիմնանորոգումը, որի համար եւս կառավարության հաստատմանը կներկայացնենք սուբվենցիոն հերթական ծրագիրը, քանի որ մեր խմելու ջրի ներքին ցանցը կես դարից ավելի վաղեմությամբ է կառուցված, որտեղ գրեթե ամեն օր վթարներ են լինում ու ջրի ահռելի կորուստներ»,-նշեց Լուսակունք համայնքի ղեկավար Խաչիկ Խաչատրյանը:

В Лусакунке проводится внутренняя сеть оросительного водопровода
В селе Лусакунк Гегаркуникской области в рамках субвенциальных программ, утвержденных Правительством РА, проводится внутренняя сеть оросительного водопровода. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по градостроительству администрации Гегаркуника, договорная стоимость строительства составляет 10 млн 333 тыс. драмов, 70% из которых выделило правительство Армении, 30% - муниципалитет Лусакунка.
Строительные работы начались в сентябре этого года и завершатся в ноябре. “По состоянию на последний день октября выполнено около 70% общих работ. Остальные работы завершим в ближайшие полмесяца. Оросительная сеть будет иметь протяженность около 800 метров на железных полукольцах. Прежняя сеть на многих участках была грунтовой, на некоторых участках –на железобетонных трубах. Они были разрушены и утратили пригодность к эксплуатации, из-за чего была большая потеря воды. Вода до орошаемых участков доходила с большим трудом. Более 100 хозяйств с будущего года будут обеспечены оросительной водой. В следующем году первоочередным будет капитальный ремонт внутренней сети питьевого водопровода, для чего на утверждение правительства представим очередную субвенциальную программу, поскольку наша внутренняя сеть питьевой воды проведена более полувека назад, и каждый день происходят аварии и огромные потери воды”, - отметил руководитель общины Лусакунк Хачик Хачатрян.