«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հայաստան են ժամանում լեգենդար երաժիշտներ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հուրախություն դասական երաժշտության սիրահարների, հայ մշակութային կյանքը հարստացավ եւս մեկ ուշագրավ նախաձեռնությամբ: Նոյեմբերի 1-9-ը Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը։ Մշակութասերները փառատոնի շրջանակներում բացառիկ հնարավորություն կունենան ունկնդրելու աշխարհի տարբեր ծայրերից Երեւան ժամանող մեր օրերի լեգենդար կոմպոզիտորներին՝ Ցիգան Չենին, Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն, Ալեքսեյ Շորին, Գեորգս Պելեցիսին, Ալեքսանդր Չայկովսկուն եւ Կառլ Ջենկինսին: Անվանի երաժիշտներին կմիանա նաեւ մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը։
Այս մեծամասշտաբ եւ իր բնույթով յուրօրինակ ծրագրի նպատակն է հանդիսատեսին հնարավորություն տալ հանդիպելու մեր ժամանակի լեգենդներին եւ կենդանի կատարմամբ վայելելու նրանց երաժշտությունը: Սա աշխարհում առաջին փառատոնն է, որը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում մեկ տեղում տեսնելու բազմաթիվ աշխարհահռչակ կոմպոզիտորների մի ամբողջ աստղաբույլ:
«Սա նմանը չունեցող իրադարձություն է հայ երաժշտության բնագավառում»,-շեշտեց կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը: Մաեստրոն կարեւորեց այն հանգամանքը, որ փառատոնին հնչելու է նաեւ իր լավ բարեկամի` Գիա Կանչելիի երաժշտությունը: Մանսուրյանն ափսոսանք հայտնեց, որ Կանչելին ներկա չի լինելու: «Հետաքրքիր տասնօրյա փառատոն է սպասվում բոլորիս: Նոյեմբերի 1-ին հնչելու են մի քանի ուշագրավ գործեր: Ուրախ եմ, որ իմ վաղեմի բարեկամի` Ալեքսան Սիրանոսյանի դուստրը` Շուշան Սիրանոսյանն այստեղ է ու մասնակցելու է փառատոնին: Նա ջութակի հասուն վարպետ է: Ես հիացած եմ Մարիո Բրոնելոյի կատարումնրով: Արդեն մի քանի տարի սպասում է, որ գա Հայաստան, եւ այստեղ կլսենք նրա ելույթը: Վերջապես գալու է»,-ուրախությամբ նշեց մասետրոն` ընդգծելով նրա մեծագույն թավջութակահար լինելու հանգամանքը: «Երկուսն էլ առաջին անգամ են նվագելու իմ երաժշտությունը: Այն կոմպոզիտորները, որ պետք է ժամանեն Հայաստան, իրապես այսօրվա դասականներն են»,-ասաց Տիգրան Մանսուրյանը»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: В Армению прибывают легендарные музыканты
К радости любителей классической музыки, армянская культурная жизнь обогатилась еще одной интересной инициативой. С 1 по 9 ноября в Армении впервые пройдет Композиторский фестиваль “Современные классики”. Любители музыкального искусства в рамках фестиваля получат исключительную возможность послушать прибывающих из разных уголков мира в Ереван легендарных композиторов наших дней - дней Цигана Чэня, Кшиштофа Пендерецкого, Алексея Шора, Георгса Пелециса, Александра Чайковского и Карла Дженкинса. К ним присоединится и наш любимый маэстро Тигран Мансурян. Цель этой крупномасштабной и уникальной по своей природе программы - дать зрителям возможность встретиться с легендами нашего времени и насладиться их музыкой в живом исполнении. Это первый в мире фестиваль, который предоставит уникальную возможность - собрать в одном месте целую плеяду всемирно известных композиторов.
“Это событие, не имеющее аналогов в сфере армянской музыки”, - подчеркнул композитор Тигран Мансурян. Маэстро подчеркнул значение и того обстоятельства, что на фестивале прозвучит также музыка его хорошего друга Гии Канчелии. Мансурян выразил сожаление, что сам Канчели не будет присутствовать. “Нас всех ждет интересный десятидневный фестиваль. 1 ноября прозвучат несколько примечательных произведений. Я рад, что и дочь моего давнего друга Алексана Сираносяна Шушан Сираносян находится здесь и примет участие в фестивале. Она зрелая скрипачка. Я восхищен и исполнением Марио Бронелло. Я уже несколько лет жду, когда он приедет в Армению и выступит здесь. Наконец, он приедет в Ереван”, - отметил с радостью маэстро и вновь подчеркнул, что Марио Брунелло великий виолончелист.м “Они оба впервые будут исполнять мою музыку. Композиторы, которые должны прибыть в Армению, действительно, сегодняшние классики”, - сказал Тигран Мансурян”.