Ծովասար գյուղում մեկնարկել է մանկապարտեզի շենքի շինարարությունը
ԳԱՎԱՌ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Ծովասար գյուղում տրվել է մանկապարտեզի շենքի շինարարության մեկնարկը , որի ավարտը նախատեսված է 2020 թվականի վերջերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչությունից, շինարարությունն իրականացվում է ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում:
Շինարարության պայմանագրային արժեքը կազմել է 203 միլիոն դրամ, որի 65 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Ծովասարի համայնքապետարանը:
Նորակառույց մանկապարտեզն ունենալու է 100 տեղ՝ 4 խմբով: «Ծովասարն իր պատմության մեջ առաջին անգամ կունենա գործող մանկապարտեզ: Մեր գյուղում տարեկան 40-50 երեխա է ծնվում, նախադպրոցական տարիքի երեխաների թիվը մեծ է: Միջնակարգ դպրոցում գործող նախակրթարան այժմ հաճախում են 40 երեխա:Այլ խոսքով, մանկապարտեզի կառուցումը Ծովասարում չափազանց պահանջված էր: Համայնքի 35 տոկոս ներդրման մեջ իր բաժինն ունի նաեւ գործարար Զարզանդ Մուրադյանը:Ամենայն հավանականությամբ, մանկապարտեզը գործել կսկսի 2021 թվականից, ինչը եղել է ծովասարցիների տասնամյակների երազանքը: Համայնքի բնակիչների անունից մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում ՀՀ կառավարությանը, Գեղարքունիքի մարզպետարանին ու բարերար Զարզանդ Մուրադյանին՝ համայնքի համար այս հույժ կարեւոր ձեռնարկն իրականացնելու համար»,-նշեց Ծովասար համայնքի ղեկավար Արտաշես Մխիթարյանը:

В селе Цовасар началось строительство детского сада
В селе Цовасар Гегаркуникской области началось строительство детского сада, завершение которого намечено на конец 2020 года. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по градостроительству администрации Гегаркуника, строительство осуществляется в рамках субвенциальной программы, утвержденной правительством Армении.
Договорная стоимость строительства составила 203 млн драмов, 65% из которых выделило правительство РА, 35% - муниципалитет Цовасара. Новый детский сад рассчитан на 100 мест с 4 группами. “Цовасар впервые в своей истории будет иметь детский сад. В нашей деревне ежегодно рождается 40 - 50 детей, много детей дошкольного возраста. В настоящее время начальную школу, действующую при средней школе, посещают 40 детей. Иными словами, строительство детского сада в Цовасаре было крайне востребовано. В 35% - ом вкладе общины свою долю имеет и предприниматель Зарзанд Мурадян. По всей вероятности, детский сад начнет действовать с 2021 года. Это было мечтой жителей Цовасара на протяжении десятилетий. От имени жителей общины выражаем нашу признательность правительству РА, администрации Гегаркуника и благотворителю Зарзанду Мурадяну за осуществление столь важного для общины мероприятия”, - отметил руководитель общины Цовасар Арташес Мхитарян.