Կարևորը խոստումը պահելն է.Եղեռնի մասին ֆիլմն ուղղված էր նոր ցեղասպանությունները կանխելուն.Էսրայելյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի ռեժիսոր Թերի Ջորջի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմի ցուցադրումից ավելի քան 2 տարի հետո անգամ դրա մասին արձագանքները և ֆիլմի միջոցով Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացվածների մեկնաբանությունները չեն դադարում: Ֆիլմի հայազգի պրոդյուսերը գրեթե ամեն օր ստանում է նմանատիպ նամակներ: Նա շեշտում է՝ իրենց նպատակը մարդկանց լացել ստիպելը չէ, «Խոստումը» ֆիլմի նպատակը ներկայացվել է ֆիլմի վերջին նախադասությամբ` «Մենք դեռ այստեղ ենք»: «Արմենպրես»-ն այս մասին զրուցել է ֆիլմի պրոդյուսեր Էրիկ Էսրայելյանի հետ:
-Պարոն Էսրայելյան, նախ հետաքրքիր է, թե ինչպես ստացաք առաջարկը` մասնակցություն ունենալու այդ նշանակալի ֆիլմի ստեղծման աշխատանքներին:
-Ես շատ բախտավոր եմ, որ իմ լավ ընկեր Քըրք Քըրքորյանն առաջարկեց ինձ աշխատել ծրագրի վրա: Հիանալի թիմը, և, ես կասեի, նաև հայ ժողովուրդն աջակցեցին ինձ: Ես միշտ պարտավորության զգացողություն եմ ունեցել, իմ մեծ տատն ու պապը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներ են, և ես պարտքի զգացում ունեի: Եվ ինձ համար հիանալի առիթ էր, բախտ էր, որ շատ մարդիկ, ովքեր ֆիլմարտադրությունից ավելի լավ են հասկանում, քան ես, օգնեցին ինձ այդ ճանապարհին: Կարծում եմ, որ մարդիկ պատմությունն ամբողջությամբ չգիտեն. մենք ստեղծեցինք խաղարկային ֆիլմ` որպես հնարավորություն`1-2 ժամում ներկայացնելով պատմությունը, բայց միևնույն ժամանակ ստեղծեցինք վավերագրություն: Խաղարկային ֆիլմը սահմանափակված է ժամանակային առումով, այդ իսկ պատճառով ես կարծում եմ, որ վավերագրությունը ևս օգտակար է՝ ներկայացնելու պատմության կարևոր ասպեկտները, ինչպիսին են, օրինակ, Մուսա լեռան հերոսամարտը, դեսպան Մորգենթաուի (1913-1916 թթ. ԱՄՆ դեսպանը Օսմանյան կայսրությունում-հեղ.) և Թալեաթի (Օսմանյան Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարը, որը եղել է Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից) միջև հանդիպումներին, որոնք լավ փաստագրվել են: Այդ ձևն օգտակար էր նաև ցույց տալու, թե ժխտողականությունն ինչ խորն է: Մենք հայերս պատմությունը շատ լավ գիտենք, սակայն մյուսները ևս պետք է տեղյակ լինեն: Քըրքորյանը հորդորել էր ֆիլմը պատրաստել շատ հատուկ ձևով, հատուկ հրահանգներով: Եվ մենք արեցինք այնպես, ինչպես ինքն ուզեց, այն պետք է լիներ ասես վիզուալ թանգարան:
-Ֆիլմը միայն կոմերցիոն նպատակ չէր հետապնդում, ի՞նչ եք կարծում նմանատիպ ֆիլմերը որքանով կարող են նպաստել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, և արդյոք ֆիլմի հիմնական նպատակը հենց դա՞ է եղել:
-Ֆիլմի գլխավոր նպատակն էր պատմել մեր պատմությունը՝ հնարավոր տեսանելի մեխանիզմներով: Մենք ցեղասպանության պատմական փաստերի մասին հիանալի գրքեր ունենք, բայց նաև պետք է օգտագործենք տեխնոլոգիաները, ֆիլմարտադրությունը՝ այդ պատմությունն աշխարհին ցույց տալու համար: Նպատակը պարզապես ֆիլմ ստեղծելը չէր, այլ մարդկանց տեղյակ պահելը: Մենք սոցիալական շարժում էինք սկսել՝ «Պահպանենք խոստումը» (#KeepThePromise), Քըրքորյանը խոստացավ ֆինանսավորել ֆիլմը, մենք խոստացանք ֆիլմն ավարտին հասցնել, երբեք չմոռանալ Հայոց ցեղասպանությունը, և մենք հիմա պետք է խոստանանք՝ երբեք թույլ չտալ այլ մարդկանց նկատմամբ կրկին ցեղասպանություն գործել: Շատ քիչ ֆիլմեր կան, որոնք փաստացի այդքան կյանք ու ազդեցություն ունեն, որքան «Խոստումը» ունի այսօր:
-Պարոն Էսրայելյան, արդյոք ֆիլմի արդյունքները, դրա վերաբերյալ արձագանքները Ձեզ գոհացնո՞ւմ են:
-Առաջին հերթին շատ քննադատներ երբեք ֆիլմ չեն նկարահանել, շատ հեշտ է խոսել որևէ բանի մասին: Մենք ունենք 50 տոկոս դրական, 50 տոկոս բացասական արձագանքներ, բայց եթե նայեք լսարանի գնահատականին` դրականը ավելի քան 90 տոկոս է: Մենք գերազանց գնահատականներ ունենք, և դեռ շարունակում ենք ստանալ դրանք: Գրեթե ամեն օր աշխարհի որևէ ծայրից գրություն եմ ստանում, որում ասում են, որ նայել են ֆիլմը, և որ նախկինում տեղյակ չէին Հայոց ցեղասպանության մասին: Ինձ համար դա բավարար է: Մի քանի օր առաջ ես հանդիպել եմ մեկին, ով ասաց, որ նայել են ֆիլմը, և այն պահին, երբ հասկացել են Մուսա լեռան պատմությունը, չեն կարողացել զսպել լացը: Սակայն գլխավոր ձգտումը մարդկանց լացել ստիպելը չէ: Մենք հատուկ նպատակ ունենք, և այդ նպատակի մի մասը ներկայացված էր ֆիլմի վերջում` ներկայացնել, որ հայերը ոչ միան փրկվել են, այլ նաև բարգավաճել: Ֆիլմի վերջին նախադասությունը` «Մենք դեռ այստեղ ենք», հիշեցում է աշխարհին, որ մենք դեռ այստեղ ենք: Դա պարզապես անցյալի աղետ չէ, մենք դրանից պետք է սովորենք, մենք երբեք չենք կարող մոռանալ, բայց կարծում եմ, որ մենք նաև հնարավորություն ու պարտավորություն ունենք` մեծ գործեր կատարելու:
-Արդյոք ֆիլմը միայն Հայոց ցեղասպանության մասին էր, թե նաև նպատակ ուներ՝ կանխելու մարդկային աղետները:
-Հայոց ցեղասպանությունն արդեն եղել է, կարծում եմ, որ այն, ինչ մենք պետք է անենք, ֆիլմը կապելն է այլ դաժանությունների հետ: Մենք ցավոք տեսնում ենք, որ նույնը տեղի է ունեցել Հոլոքոստի, Կամբոջայի ցեղասպանության դեպքում: Մենք տեսնում ենք, որ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ դրսևորված դաժանությունն ու անմարդկայնությունը, ցավոք չեն փոխվում:
-Եվ վերջում, պարոն Էսրայելյան, դուք աշխատում եք բժշկության ոլորտում, ինչպե՞ ս եք համատեղում այն պրոդյուսերության հետ` եթե նկատի ունենանք նաև, որ դրանք միանգամայն տարբեր հմտություններ են պահանջում:
-Չեմ քնում (կատակում է-հեղ.)։ Ես սիրում եմ գիտությունը, ես ուրախ եմ, որ ֆիզիկոս եմ: Եվ ես կարծում եմ, որ ստեղծագործ լինելը, գիտությամբ զբաղվելը և մարդկանց օգնելու հնարավորությունն օրհնություն են ինձ համար: Ինձ հաճախ են հարցնում, թե ինչպես եմ հետաքրքրվում արվեստով, քանի որ բժիշկ եմ: Այն ինձ օգնում է լուծելու խնդիրները, ստեղծագործ լուծումների հանգելու:

The important is to keep the promise: Producer Eric Israyelyan on film about Armenian Genocide
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Two years have passed since the official screening of the film on the Armenian Genocide “The Promise”, shot by famous American Oscar-winning director Terry George, but still people and those who were informed about the Armenian Genocide via the movie continue reacting and making comments. Ethnic Armenian producer of the film says they almost every day receive such letters. He says their goal was not to force people to cry, the goal of the movie was presented in the last line of the film - “We are still here”.
Producer of The Promise Eric Israyelyangave an interview to ARMENPRESS, talking about the topic.
-Mr. Israelian, how did you get the offer to participate in the works of producing that wonderful movie?
-I was very fortunate to have my dear friend Kirk Kerkorian asked me to work on the project. I had an incredible team helping me, and Armenian nation was actually helping me too because I always felt a sense of obligation, my great grandparents were Armenian Genocide survivors, so I always felt a sense of duty. I had a good fortune of just having a lot of people who understand filmmaking a lot better than I do, helping me along the way. I feel that ultimately people don’t really know the entirety of the story because we made a feature film as an opportunity to once and for all at least to put the story out there. But we also made a documentary at the same time. The feature film has a limited time period, and that’s why I think that the documentary art form is also very helpful to be able to take the important aspects of the story, such as Komitas, or the resistance in Musa Dagh, or the interaction for example between Ambassador Morgenthau [US Ambassador in the Ottoman Empire 1913-1916) and Talaat [minister of interior in the Ottoman Turkey], which is well documented. It was helpful to show how deep the denialism is. I think for Armenians we know our history very well, but the challenge is to educate non-Armenians. We really want recognition but also awareness. Mr. Kerkorian asked to do the film in a very specific way and with very specific instructions. We did it the way he wanted, it was meant to be like a visual museum.
-The movie was not for commercial purposes only. What do you think, to what extent such movies can contribute to the Armenian Genocide recognition process, and whether this was the main purpose of the film?
-The main purpose was to tell our story at the most visible mechanisms possible. We have incredible box about the genocide’s historical facts, but we needed to use again technology, using filmmaking to share that story with the world. It was not just about making the film, it was making the people aware about the film. We started a social movement, called #KeepThePromise, Mr. Kerkorian promised to finance the film, and we made a promise to finish the film, we made a promise to never forget the Armenian Genocide and now we have to make a promise to never allow another group of people to have genocide committed against them. There are very few films that have the actual life and impact that The Promise has had today. And we are just getting started.
-Are you satisfied with the results and the reactions?
-Actually, the job of critics is to try to talk about art, many critics have never actually made a movie, so it’s easy to talk about something. First of all we had a lot of manipulation of the film. We had roughly 50% positive reviews and 50% negative reviews, but if we look at the audience scores, they are over 90%. We have outstanding scores and continue to do so. I almost on a daily basis get a note from somebody from around the world, stating that ‘I watched it, and I didn’t know about the Armenian Genocide’. For me that’s so gratifying. Just yesterday I met with somebody who said they were watching the film and at the moment they started understanding and seeing the story of the resistance in Musa Dagh, they couldn’t stop crying. But the intention is not to make the people cry. We have very particular goals in mind, and part of these goals was at the end of the film to really show that Armenians have not only survived but also thrived. And that’s the last line of the film that says ‘We are still here’, it’s a reminder to the world that we are still here. It’s not just the tragedy of the past, we have to learn from that, because we will never forget it, but I think we also have an opportunity and an obligation to do great things with the lives that we have because we are survivors.
-Was the film about the Armenian Genocide only, or it also aimed at preventing other human tragedies?
-The Armenian Genocide has already happened, and I think what we need to do is to connect the film to other atrocities. If you look at the patterns of dehumanization of a minority group, you see the same patterns in the Holocaust, or in the Cambodian genocide. Unfortunately, we are seeing these patterns repeated in humanity. The brutality and the inhumanity demonstrated by certain groups of people towards minority groups are unfortunately not changing.
-As you work in the healthcare sector, how do you combine that with producing, given that these two require absolutely different skills?
-I do not sleep [he said with a joke]. I d science, I wanted to be a physician. And I think the opportunity to both be creative and think about science and helping people is a blessing for me. I am sometimes asked how I am interested in an art because I am a doctor. But it definitely helps me to solve problems and come up with creative solutions.