Գյումրին պատրաստ է ընդունել Ավրորայի հյուրերին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ բեմ, զարդարանք, վերջին շտկումներն արդեն իրականացվել են. փակ են նաև դեպի Գյումրիի «Վարդանանց» հրապարակ տանող ճանապարհները: Հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան նախատեսված միջոցառումները հիմնականում հենց այստեղ են իրականացվելու:
«Ավրորա» ֆորումի շրջանակում մի շարք միջոցառումներ են տեղի ունենալու նաև Գյումրիում: Հանրային միջոցառումները կսկսեն Երախտագիտության ֆլեշմոբով, որի նպատակն է Գյումրիի մի քանի հազար դպրոցականների մասնակցությամբ շեշտադրել հումանիտար աջակցության եւ երախտագիտության խորհուրդների կարեւորությունը: Հարյուր տարի առաջ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված մանուկները Գյումրիից իրենց յուրահատուկ երախտագիտության ֆոտոուղերձն էին հղել աշխարհին: Այժմ՝ շուրջ 100 տարի անց, դպրոցականները «Тhank you, world» բառերով կրկին իրենց շնորհակալությունը կհայտնեն աշխարհին՝ եւս մեկ անգամ կարեւորելով երախտագիտության խորհուրդը: Ֆլեշմոբին կմասնակցեն ինչպես քաղաքի հանրակրթական դպրոցների, այնպես էլ մանկատների և հատուկ հաստատությունների սաները:
Ավելի ուշ «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած բարերարները, Բարի կամքի դեսպանները եւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները կայցելեն Գյումրիի «Բարեկամություն» զբոսայգի՝ մասնակցելու այգու վերականգման նախագծին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը: Ծրագիրն իրականացվում է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի՝ Գյումրու զարգացման ծրագրի շրջանակում: Այգու վերակառուցման նախագիծը նպատակ ունի զարգացնել քաղաքի ենթակառուցվածքները եւ արտացոլել բարեկամության ու երախտագիտության խորհուրդը:
Մշակութային Գյումրիում միջոցառումները կեզրափակվեն բլյուզի մեղեդիներով՝ Վլադիմիր Ավետիսյանի եւ D’Black Blues Orchestra միջազգային բլյուզ խմբի բացօթյա, մեծ համերգով, որի բացմանը՝ ժամը 18:00-ին, հանդես կգան նաեւ Bambir հայկական ֆոլկ-ռոք խումբը եւ TmbaTa նվագախումբը: Գյումրու Վարդանանց հրապարակում կայանալիք համերգին D’Black Blues Orchestra-ն ներկայացնելու է «Anthology of Blues. Part II» համերգային ծրագիրը: D’Black Blues Orchestra խմբի ղեկավարը ռուս երաժիշտ, գործարար, բարերար եւ EVITA բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Վլադիմիր Ավետիսյանն է: Նա Հայաստանում հայտնի է եւ սիրված ոչ միայն նախկինում՝ Երեւանում եւ Դիլիջանում կայացած իր համերգներով՝ որպես երաժիշտ, այլև որպես Հայաստանի մեծ բարեկամ: Վլադիմիր Ավետիսյանը հանդիսանում է UWC Դիլիջան միջազգային քոլեջի հիմնադիրներից մեկը եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության բարերար։

Гюмри готов принять гостей “Авроры”
Большая сцена, украшения, сделаны последние исправления, перекрыты дороги, ведущие к площади Вардананц в Гюмри. Запланированные на вечер 17 октября мероприятия в основном будут проводиться именно здесь.
Как сообщает «Арменпресс», в рамках Форума “Аврора” в Гюмри пройдет ряд мероприятий. Общественные мероприятия начнутся с флешмоба признательности при участии нескольких тысяч школьников в Гюмри, цель которого - подчеркнуть значение гуманитарной помощи и признательности. 100 лет назад спасшиеся от геноцида дети из Гюмри направили миру фотопослание своей исключительной благодарности. Теперь, спустя почти 100 лет, школьники словами “Тhank you, world” вновь выразят свою признательность миру, еще раз подчеркнув значение выражения благодарности.
Во флешмобе примут участие воспитанники как общеобразовательных школ города, так и детских домов и специальных учреждений.
Позже благотворители из разных стран, послы доброй воли и лауреаты премии “Аврора”, приехавшие в Армению в рамках Форума “Аврора”, посетят парк “Барекамутюн” в Гюмри, чтобы принять участие в торжественном мероприятии, посвященном восстановлению парка. Программа реализована в рамках программы развития Гюмри Фонда “Инициативы развития Армении” (IDeA).
Проект реконструкции парка направлен на развитие инфраструктуры города и выражение дружбы и благодарности.
Мероприятия в культурном Гюмри завершатся мелодиями блюза, большим концертом под открытым небом Владимира Аветисяна и международной блюз-группы “D'Black Blues Orchestra”, на открытии которого в 18:00 выступят также и армянская фолк-рок-группа “Bambir” и оркестр “Tmbata”. На концерте на площади Вардананц в Гюмри “D'Black Blues Orchestra” представит концертную программу “Anthology of Blues. Part II”. Руководитель группы “D 'Black Blues Orchestra” - российский музыкант, бизнесмен, меценат и основатель благотворительного фонда EVITA Владимир Аветисян. Он известен и популярен в Армении не только своими концертами в Ереване и Дилижане, не только как музыкант, но и как большой друг Армении. Владимир Аветисян является одним из основателей Международного колледжа “UWC Dilijan” и спонсором гуманитарной инициативы “Аврора”.