Հանդիսավորությամբ նշվեց Մարտունի քաղաքի տոնը
ԳԱՎԱՌ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի բնակիչները տոնական տրամադրության մեջ էին՝ մի շարք միջոցառումներով նշելով իրենց բնակավայրի հիմնադրման 189-րդ տարեդարձը: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ տոնին մասնակցում էին Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը, Գեղարքունիքի մարզի համայնքների ղեկավարներ,հյուրեր, քաղաքի բազմաթիվ բնակիչներ:
Տոնակատարությունը, որը նշվում է ավանդաբար, այս տարի համընկել էր Սուրբ Թարգմանչած տոնի հետ: Այն սկսվեց Մարտունու Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում,որտեղ Թարգմանչաց տոնի խորհուրդը ներկայացրեց եւ մարտունեցիներին շնորհավորեց Գեղարքունյաց թեմի հոգեւոր հովիվ Տեր Սիմոն քահանա Մկրտչյանը: Այնուհետ տոնակատարությունը շարունակվեց քաղաքի Մյասնիկյանի անվան հրապարակում: Օրհնության կարգ կատարեց Տեր Սիմոն Քահանա Մկրտչյանը, որից հետո բացման խոսքով հանդես եկավ Մարտունու քաղաքապետ Արմեն Ավետիսյանը: Նա նշեց,որ 1830 թվականին Արևմտյան Հայաստանի Ալաշկերտ գավառից 60,այդ թվում՝ Մանկասար գյուղից 42 ընտանիք, գաղթեցին Արեւելյան Հայաստան եւ բնակություն հաստատեցին Սեւանա լճի ափին , Ներքին Կզնուտ գյուղում: «189 տարվա ընթացքում հայրենասեր եւ աշխատավոր մարտունեցիների ջանքերով Ներքին Կզնուտ գյուղը վերածվեց շեն ու բազմամարդ, հզոր Մարտունի քաղաքի: Ինչո՞վ ենք մենք այսօր հատկապես հպարտ. Նրանով, որ ամենաշատը մեր մանկապարտեզներն ու դպրոցներն են երեխաներով ու աշակերտներով ծանրաբեռնված, նրանով, որ ամենաշատ նորակոչիկներ Հայոց բանակին մենք ենք տալիս: Եթե մենք հարուստ ենք մարդկային ռեսուրսներով, ապա կզարգանանք ու կզորանանք նաեւ ջանադիր աշխատանքով, կստեղծենք ու կարարենք՝ սրբորեն պահելով մեր մեր լեզուն, մշակույթը, ավանդույթները, պետականությունը: 189 տարիների ընթացքում Մարտունին հայրենիքին տվել է մտավորականների, գիտնականների, մշակույթի ու արվեստի գործիչների, մանկավարժների, բժիշկների, հողի վաստակաշատ աշխատավորների ու արհեստավորների մի կուռ համաստեղություն: Ու այսօր էլ շարունակվում է մեր անկանգ երթը»,-նշեց Մարտունու քաղաքապետ Արմեն Ավետիսյանը: Նա շնորհակալագրերով պարգեւատրեց Մարտունի քաղաքի բնակիչներ Արմեն Վարդանյանին եւ Հուսիկ Հոխանյանին,ովքեր այժմ ապրելով արտերկրում, մշտապես աջակցում են համայնքային ծրագրերի իրականացմանը:
Շնորհավորելով մարտունեցիներին՝ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը վստահեցրեց, որ բոլոր խնդիրները ժամանակին կլուծվեն: «Ես ուզում եմ հավատացնել, որ Մարտունի քաղաքում քայլ առ քայլ , մեր համատեղ ջանքերով լուծում կստանան բոլոր հիմնախնդիրները: Ես էլ համարում եմ, որ մեր աշխարհի ամենաթանկ կապիտալը դա մարդկային ռեսուրսն է, ինչով հարուստ է Մարտունին: Մեր միասնականությամբ ու ոգեւորությամբ մենք նորովի կկերտենք մեր աշխարհը»,-շնորհավորանքի խոսքում նշեց մարզպետը:
Այնուհետև միջոցառման մասնակիցները շրջեցին հրապարակում տեղադրված տաղավարներով,դիտեցին քաղաքի կրթամշակութային կազմակերպությունների սաների եւ աշակերտների աշխատանքները, ունկնդրեցին նրանց գեղարվեստական կատարումները, համտեսեցին մարտունեցիների պատրաստած ավանդական ուտեստները, բոստաններում աճեցրած պտուղներն ու բանջարեղենը, փռում եփված կարտոֆիլը:

Торжественно отмечен Праздник города Мартуни
Жители города Мартуни Гегаркуникской области в праздничном настроении, проведением ряда мероприятий, отметили 189-ю годовщину основания своего города. Как сообщает «Арменпресс», в празднике приняли участие губернатор Гегаркуника Гнел Саносян, руководители общин Гегаркуникской области, гости и многочисленные жители города.
Традиционно отмечаемый праздник в этом году совпал с праздником Святых переводчиков. Он начался в церкви Сурб Аствацацин в Мартуни, где духовный пастырь Гегаркуникской епархии иерей Симон Мкртчян представил таинство праздника Таргманчац и поздравил жителей Мартуни. Затем празднование продолжилось на площади Мясникяна. Обряд благословения совершил иерей Симон Мкртчян, после чего со вступительной речью выступил мэр Мартуни Армен Аветисян. Он отметил, что в 1830 году 60 семей из провинции Алашкерт Западной Армении, в том числе 42 семьи из села Манкасар, бежали в Восточную Армению и поселились на берегу озера Севан, в селе Неркин Кзнут. “За 189 лет усилиями трудящихся патриотов - мартунийцев село Неркин Кзнут превратилось в застроенный, многолюдный и мощный город Мартуни. Чем мы сегодня особенно гордимся? Больше всего тем, что в наших детсадах и школах много детей и учеников, тем, что больше всего призывников в Армянскую армию даем мы. Мы богаты человеческими ресурсами, значит будем развиваться и укрепляться своим усердным трудом, будем создавать и творить, свято храня наш язык, культуру, традиции и государственность. За 189 лет Мартуни дал Родине много ученых, деятелей культуры и искусства, педагогов, врачей, заслуженных трудящихся и трудящихся на земле. Наше безпрепятственное шествие продолжается и по сей день”, - отметил мэр Мартуни Армен Аветисян. Он наградил грамотами жителей города Мартуни Армена Варданяна и Усика Хоханяна, которые, живя за рубежом, постоянно содействуют осуществлению общинных программ.
Поздравив жителей Мартуни, губернатор Гегаркуника Гнел Саносян заверил, что все проблемы своевременно будут разрешены. “Я хочу заверить, что в городе Мартуни шаг за шагом, нашими совместными усилиями будут решены все проблемы. Я считаю, что самым дорогим капиталом нашего мира являются человеческие ресурсы, чем и богат Мартуни. Нашим единством и с нашим воодушевлением мы по-новому сформируем наш мир”, - отметил губернатор.
Затем участники мероприятия обошли павильоны, установленные на площади, просмотрели работы воспитанников и учеников культурно-образовательных организаций города, прослушали их художественные исполнения, отведали традиционные блюда, приготовленных мартунийцами, фрукты и овощи, выращенные в Мартуни и картофель, приготовленный в тонире.