Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ժամանեց Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան ժամանեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, օդանավը վայրէջք կատարեց «Զվարթնոց» օդանավակայանում. նրան դիմավորեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Ռոհանին հոկտեմբերի 1-ին Երևանում ներկա կլինի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին՝ հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով: Նիստին կմասնակցեն ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաևը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն ևս ներկա կլինի՝ հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով, Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը՝ որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար:

President of Iran Hassan Rouhani arrives in Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. President of Iran Hassan Rouhani arrived in Armenia. ARMENPRESS reports he was welcomed by Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan at the Zvartnots airport.
He will take part in the extended format session of the Supreme Eurasian Economic Council in Yerevan with the status of Head of State of an invited country on October 1.
The session will also be attended by the leaders of the remaining member states of the Eurasian Economic Union (EAEU), including Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, President of Russia Vladimir Putin, President of Kyrgyzstan Sooronbay Jeenbekov, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev. Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC) Tigran Sargsyan will also take part in the session.
Prime Minister of SingaporeLee Hsien Loongwill attend the session as a Head of State of an invited country, and President of Moldova Igor Dodon will participate in the session with the status of head of an observer state.