Արոնյանը ոչ-ոքի ավարտեց գավաթի խաղարկության 4-րդ տուրի առաջին պարտիան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանը շախմատի գավաթի խաղարկության 4-րդ տուրում արագորեն ոչ-ոքի գրանցեց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ռուսական Խանտի-Մանսիսկ քաղաքում ընթացող աշխարհի գավաթի խաղարկության 4-րդ տուրում Արոնյանը մրցեց Վիետնամից Լե Քուանգ Լիեմի հետ: Պարտիայի 31-րդ քայլին գրոսմայստերները համաձայնեցին կիսել միավոր: Եվս մեկ դասական պարտիա կանցկացնեն սեպտեմբերի 21-ին:
Հայաստանի 4 ներկայացուցիչներից պայքարը շարունակում է միայն Լևոն Արոնյանը: Աշխարհի գավաթի խաղարկությունն անցկացվում է նոկաուտ համակարգով՝ պարտվողը դուրս է մնում հետագա պայքարից: Խաղարկությանը մասնակցում է 128 շախմատիստ: Մրցակիցները նախ երկու պարտիա կխաղան դասական ժամակարգով: Հավասարության դեպքում կանցկացվեն արագ և կայծակնային պարտիաներ:

Аронян проводит первый раунд 4-го тура Кубка
Как сообщает «Арменпресс», 4-м туре Кубка мира в Ханты-Мансийске Аронян играл с Ле Куанг Лиамом из Вьетнама. На 31-м ходу игры гроссмейстеры согласились разделить очко. Еще одна классическая игра состоится 21 сентября.
Из 4 представителей Армении только Левон Аронян продолжает борьбу. Чемпионат мира проводится по нокаут-системе, когда проигравший остаётся вне борьбы. В розыгрыше принимают участие 128 шахматистов. Соперники сначала сыграют две игры по классической схеме. В случае равенства пройдут быстрые и молниеносные игры.