Լրագրողները շախմատային նոր արքա ընտրեցին. չեմպիոն հռչակվեց «Արմենպրես»-ի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Արարատ Պետրոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրողների շախմատային արքան փոխվեց։ Այս անգամ չեմպիոն հռչակվեց «Արմենպրես»-ի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Արարատ Պետրոսյանը՝ առաջ անցնելով համարյա մշտական իր տեղը առաջատարի դիրքում ունեցող Վադիմ Մկրտչյանին «Գոլոս Արմենիի» թերթից։
Ապրիլի 28-ին Տիգրան Պետրոսյանի անվան Երևանի շախմատի տանը տեղի ունեցավ ԶԼՄ-ների միջև արդեն ավանդական դարձած 9-րդ շախմատի մրցաշարը լրատվամիջոցների 12 ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Մրցաշարը անցավ Երևանի քաղաքապետարանի հովանավորությամբ, իսկ կազմակերպիչն է Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիան:
Լրագրողները խաղատախտակի առջև իրենց հարաբերությունները պարզեցին մեկ օրվա ընթացքում, մրցաշարը բաղկացած էր 5 մրցափուլից և անցավ արագ շախմատի մրցակարգով` ամեն մի խաղի համար մասնակիցներին տրամադրված էր 10 րոպե և 5 վայրկյան լրացուցիչ ամեն մի քայլի համար:
Մրցաշարի գլխավոր մրցավարն էր հանրապետական կարգի մրցավար Վահան Դիմաքսյանը, իսկ մրցանակաբաշխությանն առցանց իր բարեմաղթանքները մասնակիցներին հղեց հայտնի գրոսմայստեր Ռաֆայել Վահանյանը, ով շնորհել էր հատուկ մրցանակ և շնորհակալագիր։
Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը գավաթներ, մեդալներ և պատվոգրեր փոխանցեց առաջին տեղը գրաված Արարատ Պետրոսյանին («Արմենպրես»), երկրորդ մրցանակակիր Վադիմ Մկրտչյանին և երրորդ տեղը գրաված Ռուբեն Մարգարյանին (երկուսն էլ «Գոլոս Արմենիի» թերթից)։ Մեդալակիրները ստացան նաև գումարային մրցանակներ։ 4 անվանակարգով մրցանակներ փոխանցվեցին նաև մասնակիցներին՝ 4-րդ տեղը զբաղեցրած, Արդարադատության նախարարության մամլո խոսնակ Նորայր Շողիկյանին, ամենաարագ հաղթանակի համար Ermenihaber.am կայքի գլխավոր խմբագիր Մխիթար Նազարյանին, ամենատարեց մասնակից, «Ասպետ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արթուր Բունիաթյանին և մրցաշարի գեղեցիկ սեռի միակ ներկայացուցիչ «Սոբեսեդնիկ Արմենիի» թերթի թղթակից Յանա Ավչիյանին։
«Շախմատային մրցաշարի անցկացումը ԶԼՄ-ների միջև, որը դարձել է արդեն ավանդական, նպաստում է շախմատի մասսայականությանը հանրապետությունում», - նշեց Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2015, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021, 2022 և 2023 թվականների մրցաշարերում, հաղթող է ճանաչվել «Գոլոս Արմենիի» թերթի թղթակից Վադիմ Մկրտչյանը, 2019 թվականին չեմպիոն է դարձել «Ֆուտբոլ պլյուս» թերթի հիմնադիր, հայտնի ֆուտբոլային մեկնաբան Սուրեն Բաղդասարյանը:

Журналисты выбрали нового шахматного короля. Чемпионом стал заместитель главного редактора «Арменпресс» Арарат Петросян
Шахматный король журналистов сменился. На этот раз чемпионом был объявлен заместитель главного редактора «Арменпресс» Арарат Петросян, опередив занимающего почти постоянно место лидера Вадима Мкртчяна из газеты «Голос Армении».
28 апреля в Ереванском Доме шахмат имени Тиграна Петросяна состоялся ставший уже традиционным 9-й шахматный турнир с участием 12 представителей СМИ. Турнир прошел при спонсорстве мэрии Еревана, поддержке компаний «Сил Груп» и «Сис Натурал», а организатором выступила Ассоциация иностранных корреспондентов.
437135708_816606023861439_2211621602689598769_n.png (1.27 MB)
Журналисты выяснили отношения за доской в течение одного дня, турнир состоял из 5 туров и проходил по системе быстрых шахмат. На каждую партию участникам было выделено 10 минут и по 5 дополнительных секунд на каждый ход. Главным судьей турнира был судья республиканской категории Ваан Димаксян, а на церемонии награждения свои наилучшие пожелания участникам направил известный гроссмейстер Рафаэль Ваганян, который учредил специальный приз и благодарственное письмо.
437365011_960819685309317_4712919731538960893_n.png (1.89 MB)
Председатель Ассоциации иностранных корреспондентов Тигран Ованнисян вручил кубки, медали и почетные грамоты занявшему первое место Арарату Петросяну («Арменпресс»), обладателю второй награды Вадиму Мкртчяну и занявшему третье место Рубену Маргаряну (оба из газеты «Голос Армении»). Медалисты также получили денежные призы. Награды в 4 номинациях были также вручены участникам: занявшему 4-е место пресс-секретарю Министерства юстиции Норайру Шогикяну, за самую быструю победу – главному редактору сайта Ermenihaber.am Мхитару Назаряну, Главному редактору газеты «Аспет», ветерану шахмат Артуру Буниатяну и единственной представительнице прекрасного пола на турнире корреспонденту газеты «Собеседник Армении» Яне Авчиян.
435393993_901175645096233_1754506565334447963_n.png (555 KB)
«Проведение шахматного соревнования между СМИ, которое стало уже традиционным, способствует популяризации шахмат в республике. Спасибо мэрии Еревана и поддерживающим компаниям «Сил Груп» и «Сис натурал»», - отметил президент Ассоциации иностранных корреспондентов Тигран Ованнисян.
Напомним, что 2015, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021, 2022 победителем турнира был корреспондент газеты «Голос Армении» Вадим Мкртчян, чемпионом в 2019 году стал основатель газеты "Футбол Плюс", известный футбольный комментатор Сурен Багдасарян.