ԱՄՆ-ը մտադիր Է Իրանի դեմ լայն կոալիցիա ստեղծել ՄԱԿ-ի միջոցով. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի վարչակազմը պլանավորում Է Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթվա ընթացքում ստեղծել միջազգային կոալիցիա, որն Իրանի դեմ միջոցներ կձեռնարկի Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա հարձակմանը նրա մեղսակցության համար: Սեպտեմբերի 18-ին այդ մասին հայտնել Է The Wall Street Journal թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրանց տվյալներով՝ Թրամփը դեմ Է Թեհրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի ռազմական ուժի ուղղակի կիրառմանը եւ գերադասում Է դրա փոխարեն աջակցություն ցույց տալ Սաուդյան Արաբիային, եթե նա որոշի որեւիցե գործողության դիմել Իրանի դեմ: Միացյալ Նահանգների որոշ դաշնակիցներ թերահավատորեն են ընդունում ամերիկյան հետախուզության տվյալները, որոնք վկայակոչում Է պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն՝ Իրանի Իսլամական Հանապետությանը մեղադրելով գրոհներին մեղսակից լինելու մեջ:
Թրամփը, սեպտեմբերի 18-ին Սան Դիեգոյում շփվելով լրագրողների հետ, հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը չի խոսում Իրանի դեմ պատերազմ սկսելու մասին: Դրա հետ մեկտեղ նա խոստացել Է, որ Միացյալ Նահանգները «շատ զգալի» պատժամիջոցներ կսահմանի Թեհրանի նկատմամբ 48 ժամվա ընթացքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

WSJ: США рассчитывают создать широкую коалицию против Ирана посредством ООН
Администрация США планирует во время недели высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке создать международную коалицию с целью предпринять меры против Ирана под предлогом его причастности к нападению на нефтяные объекты в Саудовской Аравии. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в средугазетаThe Wall Street Journalсо ссылкой на источники в администрации президента Дональда Трампа.
По их данным, Трамп против прямого применения военной силы США в отношении Тегерана и предпочитает вместо этого оказать поддержку Саудовской Аравии, если она решится на какие-либо действия против Ирана. Некоторые союзники Соединенных Штатов скептически воспринимают данные американской разведки, на которые ссылался госсекретарь Майкл Помпео, обвинив власти ИРИ в причастности к атакам.
Трамп, общаясь в среду с журналистами в Сан-Диего, заявил, что США не ведут речь о войне с Ираном. Вместе с тем он обещал, что Соединенные Штаты введут "очень значительные" санкции в отношении Тегерана в течение последующих 48 часов.