Սեւանա լճի մակարդակը նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ բարձր է մնում երկու սանտիմետրով
ԳԱՎԱՌ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Սեւանա լճից իրականացվող ջրբացթողումներին, լճի մակարդակը նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ բարձր է մնում երկու սանտիմետրով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԻՆ «Հայհիդրոմետ» ծառայությունից, 2019 թվականի սեպտեմբերի 12-ի դրությամբ Սեւանա լիճը ծովի մակարդակից գտնվել է 1900 մետր 62 սանտիմետր բարձրության վրա: Այս տարվա ընթացքում Արփա-Սեւան թունելային ջրատարով Սեւանա լիճ է տեղափոխվել 149 միլիոն 480 հազար խմ ջուր, իսկ լճից ոռոգման նպատակով բաց է թողնվել 139 միլիոն 789 հազար խմ ջուր: «Դրական հաշվեկշիռը պահպանվել է առաջին հերթին խնայողության, ապա նոր մի շարք այլ գործոնների արդյունքում: Եթե նախորդ տարիների չափ ջրառ իրականացվեր Սեւանից, բնական է, որ մենք կունենայինք բացասական հաշվեկիռ: Իսկ եթե այս ամռանն այդքան տեւական չորություն չլիներ, այս խնայողության պայմաններում մենք երկու սանտիմետր դրական նիշի փոխարեն կունենայինք ավելի բարձր արդյունք»,-նշեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Համբարձում Համբարձումյանը:

Уровень воды озера Севан остается выше на 2 см по сравнению с сентябрем прошлого года
Несмотря на водозаборы из озера Севан, уровень воды остается выше на 2 см по сравнению с сентябрем прошлого года.
Как сообщили «Арменпресс» в Службе Армгидромет МЧС РА, по положению на 12 сентября 2019 года уровень Севана находится на высоте 1900 метров 62 сантиметра над уровнем моря. В течение этого года по туннельному каналу Арпа - Севан в озеро Севан впало 149 млн 480 тысяч куб/м воды, а из озера на оросительные цели было выпущено 139 млн 789 тысяч куб/м воды.
“Положительный баланс был сохранен в первую очередь в результате экономии, а также в результате ряда и других факторов. Если бы водозабор из Севана осуществлялся бы как в прежние годы естественно, был бы отрицательный баланс. И если бы этим летом не было бы такой длительной засухи, то при такой экономии мы имели бы лучший результат”, - отметил начальник управления сельского хозяйства и охраны природы администрации Гегаркуника Амбарцум Амбарцумян.