Հայաստանի ազգային պատկերասրահն իրականացնում է «Խճանկարի արվեստ» ինտերակտիվ կրթական ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հին Հռոմի գունեղ տեսիլները․խճանկարներ Կապիտոլյան թանգարաններից»խորագրով ցուցահանդեսի շրջանակումՀայաստանի ազգային պատկերասրահը նախապատրաստել և իրականացնում է «Խճանկարի արվեստ» խորագրով ինտերակտիվ կրթական ծրագիրը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, 40-60 րոպե տևողությամբ կրթական ծրագիրը նախատեսված է 4-12 տարեկան այցելուների համար: Հռոմեական խճանկարի ցուցադրությունում 10-15 մասնակիցներից կազմված խմբերը կծանոթանան մոնումենտալ արվեստի տեսակներին, ընդհանուր տեղեկություններ կստանան որմնանկարչության և խճանկարի արվեստի մասին՝ զուգահեռներ տանելով հայ հին և միջնադարյան արվեստի հետ:
Կրթական ծրագրի ընթացքում մասնակիցներին կներկայացվի վերականգնողական (ռեստավրացիոն) աշխատանքի դերի ու նշանակության, հուշարձանների պահպանման կարևորության մասին: Այնուհետև մասնակիցները տրամադրվող նյութերով (գունավոր քարեր, ներկեր, պլաստիլին) կփորձեն պատրաստել Գառնու տաճարին կից գտնվող բաղնիքի հատակի խճանկարի տարբեր պատկերներ:
Հիշեցնենք, որԱզգային պատկերասրահումօգոստոսի 9-ինպաշտոնապես բացված ցուցահանդեսը կգործի մինչև սեպտեմբերի 29-ը: Ներկայացվում էՀռոմի Կապիտոլյան թանգարանների խճանկարների հոյակապ հավաքածուն, որը ներառում է ինչպես առանձնատներից և այգիներից, այնպես էլ դամբարաններից գտնված եզակի օրինակներ:

Национальная галерея осуществляет интерактивную образовательную программу “Искусство мозаики”
В рамках экспозиции “Красочные видения Древнего Рима. Мозаики из музеев Капитолия Национальная галерея Армении подготовила и реализует интерактивную образовательную программу ”Искусство мозаики”.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА, 40 – 60 -минутная образовательная программа предусмотрена для посетителей в возрасте от 4 до 12 лет. На выставке римской мозаики группы из 10-15 участников ознакомятся с видами монументального искусства, получат общую информацию об искусстве мозаики и проведут параллели с древним и средневековым армянским искусством.
В ходе образовательной программы участникам будет представлена роль и значение восстановительного (реставрационного) труда, важность сохранения памятников. Затем участники из предоставляемых им материалов (цветные камни, краски, пластилин) попытаются сделать различные изображения мозаичного покрытия пола бани, прилегающей к храму Гарни.
Напомним, что выставка, открытая 9 августа в Национальной галерее Армении, продлится до 29 сентября. Демонстрируется великолепная коллекция мозаик Капитолийских музеев Рима, в которой уникальные образцы, найденные в особняках, садах и в гробницах.