Վլադիմիր Կարապետյանն անդրադարձել է Վիտալի Բալասանյանի հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի վերջին հայտարարություններին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով 168.am-ը,հարցին, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Վիտալի Բալասանյանի հայտարարություններն ու ձևակերպումները, ըստ որոնց՝ ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ արցախյան ընտրությունները երկու հասարակական կազմակերպությունների կողմից դիտարկելն «անմիջական միջամտություն է Արցախի սուվերենությանն ու Սահմանադրությանը», թե՝ «Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր գործողությունները քրեորեն հետապնդելի են» և «ՀՀ-ի և՛ խորհրդարանն է բռնազավթվել, և՛ իշխանությունը, և՛ 2018 թվականի ԱԺ ընտրությունները եղել են անօրինական», Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանել է.
«Նախ հայաստանյան կազմակերպությունների կողմից արցախյան ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու գաղափարը համաձայնեցված է Արցախի իշխանությունների հետ: Ցանկացած ժողովրդավարական պետություն ինքն է շահագրգիռ, որ իր մոտ տեղի ունեցող ընտրություններին հնարավորինս շատ դիտորդներ մասնակցեն, որովհետև դա մեծացնում է ոչ միայն ընտրությունների վստահելիությունը, այլև տվյալ երկրի միջազգային հեղինակությունը, և հույս ունենք, որ Արցախում կայանալիք ՏԻՄ և համապետական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար Արցախի իշխանությունները կհրավիրեն միջազգային դիտորդների:
Բացի դա, ՀՀ վարչապետը օգոստոսի 5-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում Արցախի ժողովրդի առաջ պարտավորվել է լինել նրանց ազատ կամարտահայտման երաշխավորը, ինչը ցնծությամբ է ընդունվել հավաքի բազմահազար մասնակիցների կողմից: Եվ վերը նշված որոշումն այդ պարտավորության կատարմանն ուղղված քայլերից է:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Վիտալի Բալասանյանը վարչապետ Փաշինյանին մեղադրում է իշխանությունը բռնազավթելու մեջ, դա ըստ էության նշանակում է, որ Բալասանյանը Հայաստանի ժողովրդին է մեղադրում ՀՀ-ում իշխանությունը բռնազավթելու մեջ, որովհետև Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունների հեղինակը ժողովուրդն է: Իսկ ժողովրդին իշխանություն բռնազավթելու մեջ կարող է մեղադրել միայն կեղծիքների, սպանությունների, կոռուպցիայի միջոցով իշխանությունը նախկինում բռնազավթած և ներկայումս իր դատին սպասող մարգինալ խմբակի կողմից ոգեշնչված անձը»:

Владимир Карапетян прокомментировал заявление Виталия Баласаняна
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Владимир Карапетян коснулся последнего заявления бывшего секретаря Совета безопасности Республики Арцах Виталия Баласаняна. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на 168.am, в ответ на просьбу прокомментировать заявление Баласаняна, согласно которому финансируемый правительством Армении мониторинг на выборах в органы местного самоуправления в Арцахе является “прямым вмешательством в суверенитет и Конституцию Арцаха”, a “все действия Никола Пашиняна являются уголовно преследуемыми” и “в Армении узурпированы и парламент, и власть, а парламентские выборы 2018 года были незаконными”, Владимир Карапетян отметил:
Во-первых, идея проведения наблюдательской миссии со стороны организаций Армении во время выборов в Арцахе согласована с властями Арцаха. Любое демократическое государство заинтересовано в том, чтобы иметь как можно больше наблюдателей, поскольку это повышает не только доверие к выборам, но и международный авторитет страны, и мы надеемся, что власти Арцаха пригласят международных наблюдателей для проведения мониторинга как на выборах в ОМС, так и на общегосударственных выборах.
Кроме того, 5 августа на площади Возрождения в Степанакерте премьер-министр Армении пообещал народу Арцаха быть гарантом их свободного волеизъявления, и это было с воодушевлением принято со стороны тысяч участников митинга. И вышеприведенное решение является одним из шагов к выполнению этого обязательства.
Что касается того, что Виталий Баласанян обвиняет премьер-министра Пашиняна в узурпации власти, то это, по сути, означает, что Баласанян обвиняет армянский народ в узурпации власти в Армении, потому что автором политических изменений в Армении является народ. И обвинять народ в узурпации могут только люди, вдохновленные маргинальной группой лиц, узурпировавших раньше власть посредством мошенничества, убийств, коррупции, а сейчас ожидающих правосудия”.