Մարտունի քաղաքում այս տարի կիրականացվի երեք սուբվենցիոն ծրագիր
ԳԱՎԱՌ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում այս տարի կիրականացվի երեք սուբվենցիոն ծրագիր, որոնցից երկուսի մեկնարկն արդեն տրվել է օգոստոսի վերջերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Մարտունու քաղաքապետ Արմեն Ավետիսյանը, սուբվենցիոն առաջին ծրագրով ասֆալտապատվում է երկու փողոց, երկրորդ ծրագրով արդիականացվում են քաղաքի գործող չորս մանկապարտեզների դռներն ու պատուհանները, իսկ երրորդ ծրագրով լուսավորվածության ցանց է անցկացվելու Գեւորգ Զիրոյան, Մոմճյան, Աբովյան եւ Սայաթ-Նովա փողոցներում:
«Սուբվենցիոն ծրագրով սկսել ենք ասֆալտապատման աշխատանքները Վարդան Մամիկոնյան եւ Երեւանյան փողոցներում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 118 միլիոն 772 հազար դրամ, որի 60 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 40 տոկոսը՝ Մարտունու համայնքապետարանը: Ծրագրի իրականացման արդյունքում, երկու փողոցներում միասին վերցրած, ասֆալտապատվելու է 706 գծամետր երկարությամբ ճանապարհ՝ 7035 քմ մակերեսով, բազալտե սալիկներով է պատվելու 1987 քմ մակերես ընդգրկող մայթեր: Շինարարական աշխատանքները կավարտվեն այս տարվա ընթացքում: Սուբվենցիոն մեկ այլ ծրագրով, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 16 միլիոն դրամ, սկսել ենք քաղաքի գործող բոլոր չորս մանկապարտեզների դռների եւ լուսամուտների նորացման աշխատանքները: Տեղադրվելու է 354,41 քմ մակերես ընդգրկող եվրալուսամուտ, 12,6 քմ մետաղական, 7,92 քմ մետաղապլաստե դռներ:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքի 65 տոկոսը տրամադրել է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Մարտունու համայնքապետարանը: Երրորդ սուբվենցիոն ծրագրով լուսավորվածության ցանց ենք կառուցելու քաղաքի չորս փողոցում՝ շուրջ 4 կիլոմետր երկարությամբ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 34 միլիոն 482 հազար դրամ, որի 65 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Մարտունու համայնքապետարանը: Բոլոր ծրագրերը կավարտենք այս տարվա ընթացքում»,-հավաստեց Արմեն Ավետիսյանը:

В городе Мартуни в этом году будут реализованы три субвенциальные программы
В городе Мартуни Гегаркуникской области в этом году будут реализованы три субвенциальные программы, две из которых в конце августа уже начались.
Как сообщил «Арменпресс» мэр Мартуни Армен Аветисян, по первой субвенциальной программе будут асфальтированы две улицы, по второй программе модернизируются двери и окна четырех действующих детских садов города, а по третьей программе будет проведена сеть освещения на улицах Геворга Зирояна, Момчяна, Абовяна и Саят-Новы.
“По субвенциальной программе мы начали работы по асфальтированию улиц Вардана Мамиконяна и Еревана. Общая стоимость программы составляет 118 млн 772 тыс. драмов, 60% из которых выделено правительством РА, 40% - администрацией общины Мартуни. В результате реализации программы, будут асфальтированы дороги общей протяженностью 706 метров, площадью 7035 кв. м, базальтовыми плитками будут облицованы тротуары площадью 1987 кв. м.
По другой субвенциальной программе, общая стоимость которой составляет 16 млн драмов, мы начали работы по обновлению дверей и окон всех четырех действующих детских садов города. Будут установлены евроокна площадью 354,41 кв. м, металлические двери площадью 12,6 кв. м, металлопластиковые двери 7,92 кв. м. 65% от общей стоимости проекта было предоставлено правительством Армении, 35% - муниципалитетом Мартуни. По третьему плану субсидий мы проведем сеть уличного освещения на четырех улицах города, длиной около 4 километров.
Общая стоимость программы составляет 34 млн 482 тыс. драмов, 65% из которых выделило правительство РА, 35% - муниципалитет Мартуни.