Ավարտվել է Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի այցը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտվել է Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահ Անդրեաս Նորլենի պաշտոնական այցը Հայաստան։Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«Ավարտվեց Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահ Անդրեաս Նորլենի պաշտոնական այցը Հայաստան։ Ուրախ էի Հայաստանում ընդունել իմ գործընկերոջը և նրան ուղեկցող խորհրդարանի երեք փոխնախագահներին ու բոլոր ֆրակցիաների ղեկավարներին, ծանոթացնել նրանց մեր մշակույթին ու պատմությանը։
Մեր երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո Շվեդիան անկեղծ հետաքրքրություն ցուցաբերեց մեր երկրի նկատմամբ և պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել մեր բարեփոխումներին։
Որպես այդ պատրաստակամության գործուն ապացույց՝ Շվեդիան նախորդ տարի մաս կազմեց մեր ընտրական համակարգին աջակցող միջազգային ծրագրին և այժմ մասնակցում է ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ընդլայմանն աջակցող մեկ այլ ծրագրի։
Բացի այդ, երկու ամիս առաջ Շվեդիա կատարած իմ այցի վերջին օրը՝ հունիսի 13-ին, Շվեդիայի կառավարությունը փոփոխություն կատարեց իր համապատասխան փաստաթղթում (Swedish Reform Cooperation in Eastern Europe, Western Balkans and Turkey 2014-2020)՝ հնարավորություն բացելով Հայաստանին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցությունն ընդլայնելու համար։ Ընթացքի մեջ են մի շարք համատեղ ծրագրերի մշակման աշխատանքները։
Շվեդիան իրավամբ համարվում է հասուն ժողովրդավարության երկիր և ոգևորիչ օրինակ է մեր համար»,- գրել է Միրզոյանը։

Завершился визит председателя Риксдага Швеции в Армению
Завершился официальный визит председателя Риксдага Швеции Андреаса Норлена в Армению. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал председатель НС Армении Арарат Мирзоян.
“Завершился официальный визит председателя парламента Швеции Андреаса Норлена в Армению. Я был рад принимать в Армении моего коллегу, сопровождающих его трех заместителей председателя парламента и руководителей всех фракций, ознакомить их с нашей культурой и историей. После демократической революции в нашей стране Швеция проявила искренний интерес к нашей стране и выразила готовность содействовать нашим реформам.
В качестве действенного доказательства этой готовности Швеция в прошлом году стала частью международной программы содействия нашей избирательной системе и сейчас участвует в другой программе содействия расширению возможностей Национального собрания РА.
Кроме того, 13 июня, в последний день моего визита в Швецию, состоявшегося два месяца назад, правительство Швеции внесло изменения в соответствующий документ (Swedish Reform Cooperation in Eastern Europe, Western Balkans and Turkey 2014-2020), расширив возможности финансового содействия Армении. Ведутся работы по разработке ряда совместных программ.
Швеция по праву считается страной зрелой демократии и является для нас вдохновляющим примером”, - написал Мирзоян.