Ավարտվել է Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի այցը Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտվել է Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահ Անդրեաս Նորլենի պաշտոնական այցը Հայաստան։Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«Ավարտվեց Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահ Անդրեաս Նորլենի պաշտոնական այցը Հայաստան։ Ուրախ էի Հայաստանում ընդունել իմ գործընկերոջը և նրան ուղեկցող խորհրդարանի երեք փոխնախագահներին ու բոլոր ֆրակցիաների ղեկավարներին, ծանոթացնել նրանց մեր մշակույթին ու պատմությանը։
Մեր երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո Շվեդիան անկեղծ հետաքրքրություն ցուցաբերեց մեր երկրի նկատմամբ և պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել մեր բարեփոխումներին։
Որպես այդ պատրաստակամության գործուն ապացույց՝ Շվեդիան նախորդ տարի մաս կազմեց մեր ընտրական համակարգին աջակցող միջազգային ծրագրին և այժմ մասնակցում է ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ընդլայմանն աջակցող մեկ այլ ծրագրի։
Բացի այդ, երկու ամիս առաջ Շվեդիա կատարած իմ այցի վերջին օրը՝ հունիսի 13-ին, Շվեդիայի կառավարությունը փոփոխություն կատարեց իր համապատասխան փաստաթղթում (Swedish Reform Cooperation in Eastern Europe, Western Balkans and Turkey 2014-2020)՝ հնարավորություն բացելով Հայաստանին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցությունն ընդլայնելու համար։ Ընթացքի մեջ են մի շարք համատեղ ծրագրերի մշակման աշխատանքները։
Շվեդիան իրավամբ համարվում է հասուն ժողովրդավարության երկիր և ոգևորիչ օրինակ է մեր համար»,- գրել է Միրզոյանը։

Swedish Speaker of Parliament completes official visit to Armenia
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. The official visit of Speaker of Parliament of Sweden (Riksdag) Andreas Norlén to Armenia is over, Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan said on Facebook.
“I was delighted to welcome my counterpart in Armenia, the three vice-speakers of parliament accompanying him, as well as the heads of all factions and to introduce them on our culture and history.
After the recent democratic revolution in our country Sweden showed a sincere interest to our country and expressed readiness to assist our reforms.
As a vivid evidence of this readiness last year Sweden participated in an international program aimed at assisting our electoral system and is currently engaged in another program aimed at supporting the expansion of capacities of the Armenian Parliament.
In addition, two months ago during the last day of my visit to Sweden, on June 13, the Swedish government made an amendment in its respective document “Swedish Reform Cooperation in Eastern Europe, Western Balkans and Turkey 2014-2020”, by opening an opportunity for expanding the financial aid provided to Armenia. The works on developing several joint projects are also in process.
Sweden is considered a country of mature democracy and is an inspiring example for us”, Mirzoyan said.