Գեղարքունիքում ավարտվեցին ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման հերթական դասընթացները
ԳԱՎԱՌ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզերի դեպարտամենտալ խորհրդի միջեւ ստորագրված ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակներում արդեն 13 տարի է, ինչ «Ֆրանս Ֆորմասիոն Ինտերնասիոնալ» կազմակերպությունը Գավառ քաղաքում անցկացնում է ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման արագացված դասընթացներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ընդհանուր ֆրանսերենի դասավանդումն իրականացվում է ավագ տարիքի դպրոցականների շրջանում, որի նպատակն է՝ աշակերտներին կողմնորոշել դեպի ֆրանսերենը բարձրագույն կրթության ընթացքում , ինչպես նաեւ ծանոթացնել ֆրանսիական մշակույթին ու պատմությանը:
Այս տարվա հուլիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում դասընթացները անցկացվել են Գավառի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում, որին մասնակցել են դպրոցականներ, չափահաս տարիքի մարդիկ Գավառ քաղաքից եւ շրջակա համայնքներից: Ուսանողների թիվը եղել է 140՝ տեղաբաշխված տարբերմակարդակների մի քանի խմբերում, 160 ժամ ընդհանուր ժամաքանակով: Դասընթացներն անցկացվել են շաբաթական 5 օր, օրական 3,5 ժամ տևողությամբ:
Օգոստոսի 21-ին կայացավ ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման դասընթացի մասնակիցների ավարտական հաշվետու համերգը, որի ընթացքում սովորողները կատարեցին մի շարք երգեր ֆրանսերեն լեզվով: Հաշվետու միջոցառմանը հրավիրված էր Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը: «Ֆրանս Ֆորմասիոն Ինտերնասիոնալ» կազմակերպության տնօրեն Լիլյա Շալունցը ներկայացրեց կազմակերպության կողմից իրականացված աշխատանքները, գրանցած հաջողություններն ու ձեռքբերումները: Նրա խոսքով Գեղարքունիքի մարզպետարան-Իզերի դեպարտամենտալ խորհուրդ ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագիրն ունի միաժամանակ երեք առանցք՝ ֆրանսախոսություն, տուրիզմ, առողջապահություն, որոնց շրջանակներում փորձ է արվում ավելի խորացնել գործունեությունը, դրանով՝ նպաստելով երկու կողմերի համագործակցության առավել ընդլայնմանը:
Մարզպետ Գնել Սանոսյանը ողջունել է ծրագրի ղեկավարներին, դասընթացավարներին եւ դասընթացի մասնակիցներին՝ հույս հայտնելով, որ նման նախաձեռնությունը շատ անհրաժեշտ է Գեղարքունիքի մարզի երիտասարդների, ինչպես նաեւ դպրոցահասակների համար՝ օտար լեզուներ սովորելու, նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու եւ այն խորացնելու առումով:
«Ողջունում եմ բոլորիդ և շնորհակալություն հայտնում Իզերի դեպարտամենտալ խորհրդին՝ Գեղարքունիքի մարզում նման ծրագիր իրականացնելու համար: Իսկապես այս համագործակցության հիմքը, որ վաղուց դրվել է երկու մարզերի միջեւ, շատ արդյունավետ է, եւ ուրախությամբ կարող եմ ասել, որ տարեցտարի այն ավելի է ամրապնդվում: Այս տարի մենք կթարմացնենք այն հուշագիրը, որն առկա է մեր եւ Իզերի դեպարտամենտի միջեւ եւ կաշխատենք, որպեսզի համագործակցության ոլորտներն ընդլայնվեն: Յուրաքանչյուր օտար լեզու սովորելը մեր կյանքում մեծ դերակատարություն է ունենում, սովորողների առջեւ բացելով նոր հեռանկարներ: Ֆրանսերեն լեզուն հասարակ լեզու չի, եւ ես շատ ուրախ եմ, որ այսքան սաներ արդեն կարողանում են տիրապետել ֆրանսերեն լեզվին: Ես վստահ կարող եմ ասել, որ մեր երեխաները գործուն մասնակցություն ունեն Գեղարքունիք-Իզեր համագործակցության մեջ»,- իր խոսքում նշել է մարզպետ Գնել Սանոսյանը: Միջոցառման ավարտին բոլոր մասնակիցներին տրվեցին ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման ավարտական վկայականներ: Ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման հետ կապված ծախսերը հոգում են Գեղարքունիքի մարզպետարանը եւ Իզերի դեպարտամենտալ խորհուրդը:

В Гегаркунике завершились очередные курсы обучения французскому языку
В рамках децентрализованного сотрудничества, подписанного между департаментом Изер Французской Республики и администрацией Гегаркуникской области , уже 13 лет организация “Франс Формасион Интернасионал” проводит в Гаваре ускоренные курсы обучения французскому языку.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ администрации Гегаркуника, преподавание французского языка проводится среди школьников старшего возраста, цель которого - ориентировать учеников на французское высшее образование, а также ознакомить с французской культурой и историей. В июле - августе этого года курсы проводились в средней школе № 1 Гавара, в них приняли участие школьники и взрослые жители города Гавара и окрестных общин. Студентов было 140, они были разделены на несколько групп различных уровней, занятия провелись в общей сложности в течение 160 часов.
21 августа состоялся выпускной отчетный концерт участников курсов обучения французскому языку, в ходе которого учащиеся исполняли песни на французском языке. Директор организации "Франс Формасион Интернасионал" Лилия Шалунц представила работы организации, ее успехи и достижения. По ее словам, программа, реализуемая в рамках децентрализованного сотрудничества Гегаркуник - Изери, имеет одновременно три цели: франкоязычие, туризм, здравоохранение, в рамках которых делается попытка еще более углубить деятельность, тем самым способствуя еще большему расширению сотрудничества между обеими сторонами.
Губернатор Гнел Саносян приветствовал руководителей программы, тренеров и участников курсов, выразив мнение, что подобная инициатива необходима молодежи Гегаркуникской области, а также и школьникам для изучения иностранных языков, приобретения новых знаний и их углубления.
“Приветствую всех вас и выражаю благодарность Совету департамента Изер за осуществление подобной программы в Гегаркуникской области. Действительно это сотрудничество, которое уже давно существует между двумя регионами очень эффективно, и я с радостью могу сказать, что с каждым годом оно все более крепнет. В этом году мы обновим Меморандум, который подписан между нами и департаментом Изер, и будем работать над расширением сфер сотрудничества. Обучение иностранному языку играет большую роль в нашей жизни, открывая перед учащимися новые перспективы. Французский язык - сложный язык, и я очень рад, что столько воспитанников уже владеют французским языком. Я с уверенностью могу сказать, что наши дети принимают активное участие в сотрудничестве Гегаркуник – Изер”, - отметил губернатор Гнел Саносян.
В конце мероприятия всем участникам были вручены сертификаты об окончании курса обучения французскому языку. Расходы, связанные с изучением французского языка, оплачивают областная администрация Гегаркуника и департамент Изер.