Ներդրումների հնարավորություն WCIT 2019-ում․ վերջին 10 օրը կայծակնային ռաունդներում գրանցվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՏՏ համաշխարհային համաժողովի 40-ամյա պատմության մեջ առաջին անգամ երևանյան «WCIT 2019» -ի ընթացքում կանցկացվեն կայծակնային ռաունդներ՝ 15 ստարտափերների ու նորարարների հնարավորության տալով 2500-անոց լսարանի առաջ ներկայացնելու իրենց գաղափարն ու ներդրումներ շահել։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը, նորաստեղծ ընկերությունները, նորարար գաղափարների հեղինակներն ու գիտնականները դեռևս 10 օր ունեն դիմելու համար։ Հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 1-ն է։
Մասնակից ստարտափներից լավագույն երեքի համար Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքի կողմից սահմանվել է "Armenian Technology Communities A-Prize" մրցանակը և 100 000 դոլարի ֆոնդ։
«WCIT 2019» –ՏՏ համաշխարհային համաժողովը՝ ՏՀՏ աշխարհի խոշորագույն ու հեղինակավոր միջոցառումներից մեկը, այս տարի տեղի կունենա Երևանում՝ Հայաստանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։ Եռօրյա համաժողովին կմասնակցեն 2500-ից ավելի տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների առաջնորդներ, գործադիր տնօրեններ և ներդրողներ, քաղաքականություն մշակողներ ու պետական պաշտոնյաներ, գիտնականներ ու տեխնոլոգներ շուրջ 70 երկրից։ «WCIT 2019» –ի խորագիրն է «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիք և վտանգ»։
«Մենք ցանկանում ենք ի հայտ բերել գլոբալ լուծումներ, որոնք դրականորեն կազդեն աշխարհի վրա: Չափանիշներից մեկն այն է, որ ստարտափի գաղափարը պետք է ուղղված լինի աշխարհն ավելի լավը դարձնելուն: Սա ստարտափների համար եզակի հնարավորություն է իրենց գաղափարները ներկայացնելու դահլիճում, որտեղ կհավաքվի 2500-ից ավելի ՏՀՏ մասնագետ, այդ թվում՝ պոտենցիալ ներդրողներ»,- նշել է «WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի Միջազգային կոմիտեի անդամ Էմմա Առաքելյանը։
Ներկայացվող գաղափարները կամ տեխնոլոգիաները պետք է նորարարություն և համաշխարհային կիրառելիություն ենթադրեն։ Կայծակնային ռաունդի յուրաքանչյուր մասնակից իր գաղափարը ներկայացնելու համար 3 րոպե կունենա։ Տեխնոլոգներից, վենչուրային կապիտալիստներից և ՏՀՏ փորձագետներից կազմված միջազգային ժյուրին, որը կընտրի 15 լավագույններին, խրախուսում է մասնակցությունն ամբողջ աշխարհից։
Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ-ն հռչակել է տնտեսության զարգացման ռազմավարական ուղղություն։ Երկրի օրենսդրությունը նպաստավոր պայմաններ է ապահովում ՏՏ ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համար:Հետևողական ջանքեր են ներդրվում բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների, էկոհամակարգի զարգացման ու ստարտափների խթանման ուղղությամբ: ՏՏ պրոդուկտի արտահանումների 45 տոկոսն ուղղվում է դեպի Միացյալ Նահանգներ և Կանադա, 25 տոկոսը՝ Եվրոպա, 11 տոկոսը՝ Ասիա և այլն։ Հայաստանում շուրջ 900 ՏՀՏ ընկերություններ կան, ներառյալ համաշխարհային ճանաչում ստացած PicsArt-ը, Softconstruct-ը, Renderforest-ը, Joomag-ը և այլն։

Less than 10 days to register for WCIT 2019 Lightning Rounds
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. (Press Release) This year marks the first time WCIT will host “Lightning Rounds” in its 40 year history. Entrepreneurs will have a unique opportunity to showcase their startup ideas and technological innovations before a plenary audience composed of other tech startups, entrepreneurs, large tech companies, universities, and other attendees. Presenters from across the globe will be selected by an international jury of technologists, venture capitalists and ICT experts and practitioners, from a pool of applicants from around the world and provided with 3 minutes to present their new ideas or innovative technologies. The lightning Rounds will be split into 3 sets. Judges will choose presentations which demonstrate not just innovation but the potential for global applicability and impact. The most promising of these startups will be awarded the "Armenian Technology Communities A-Prize" and $100,000 on behalf of the entire technology community of Armenia.
The World Congress on Information Technology (WCIT 2019), one of the largest and most prestigious ICT events in the world, will be held in Yerevan this year from October 6-9.The three-day congress will gather over 2500 participantsfrom around 70 countries:information and communication technology leaders, CEOs and investors, policy makers and government officials, academics, and technologists.This year’s theme isThe Power of Decentralization: Promise and Peril.
“We want global solutions that will impact the world. A major criteria for startups is that ideas presented should have global applications, and make the world a better place to live. Selected startups will have a unique opportunity to present their ideas in front of 3-4 thousand people,”explains Emma Arakelyan, WCIT 2019 Content Committee Member.
The Government of Armenia has declared IT a strategic area of focus. The country's legislation fosters favorable conditions for foreign direct investments in the tech sector. Furthermore, consistent efforts are being made to promote the development of high-tech innovations, cultivate ecosystems, and accelerate startups in the industry. The ICT sector represents 7 percent of the national GDP. Over45 percent of the industry exports go to the USA and Canada, 25 percent to Europe, 11 percent to Asia. Over 900 ICT companies call Armenia home, including globally recognizedPicsart,Renderforest,Softconstruct,Joomag, etc.
WCIT 2019will be held in Yerevan on October 6-9, 2019. The Congress is hosted by Armenia with the support and under the high patronage of theGovernmentof the Republic of Armenia. The World Congress on Information Technology (WCIT) was established by the World Information Technology and Services Alliance (WITSA). Its main organizing body is the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).