Քաղաքապետարանը չէր կարող նվիրել կառույց, որն իրեն չէր պատկանում. պարզաբանում քաղաքապետարանից
ԳՅՈՒՄՐԻ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու քաղաքապետարանը չէր կարող ներդրողին նվիրել կառույց, որն իրեն չէր պատկանում:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գյումրու քաղաքապետարանից։ Ըստ «Ֆրանկ Մյուլերի»-ի ղեկավար Վարդան Սրմաքեշի՝ օրերս լրագրողներին արած հայտարարության՝ ինքը երկու կառույց է պահանջել Գյումրու քաղաքապետարանից ներդրումային ծրագիրն իրականացնելու համար, սակայն քաղաքապետարանը տրամադրել էր միայն մեկը, ինչն էլ ներդրողին «ստիպել է» ծրագիր չիրականացնել: Խոսքը վերաբերում է Գյումրու «Բուլվարային» թաղամասի երկու հանդիպակաց կառույցներին և հարակից տարածքին: «Ես երկու կառույցն էի ուզում ու հողամասը, որը պետք է դարձնեի արհեստների կենտրոն: Բայց, ցավոք, միայն մեկ շենքը տվեցին, իսկ իմ պայմանը երկու կառույցն էր ու այդ տարածքը: Իրենք չտվեցին, ես հրաժարվեցի»,-նշեց Վարդան Սրմաքեշը:
Այս պնդմանն ի պատասխան, Գյումրու քաղաքապետարանը տեղեկացրեց, որ քաղաքապետարանին չպատկանող կառույցը չէր կարող քաղաքապետարանը նվիրել: «Նշված շենքերից մեկը համայնքապատկան էր, որը ավագանու որոշմամբ հատկացվել էր «Ֆրանկ Մյուլեր» ընկերությանը, իսկ մյուս շենքը՝ պետական սեփականություն, որի տրամադրելու իրավասություն համայնքապետարանը չունի: Պետական սեփականությունը համայնքը տրամադրել չի կարող»,-նշեց Գյումրի համայնքի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Սոնա Առաքելյանը:
Մեկ տարի առաջ Գյումրու ավագանին քաղաքի Գործարանային, 2/4 հասցեում նախկին ռադիոգործարանի շենքն անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնել էր «Ֆրանկ Մյուլեր» ընկերությանը, այդ հատվածում ներդրումային ծրագիր իրականացնելու ու արհեստագործական կենտրոն ստեղծելու համար: Սակայն այս տարի այդ շենքը նույն ավագանին որոշեց հանձնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ այն պատճառաբանությամբ, որ մեկ տարվա ընթացքում շենքի վրա որևէ հիմնանորոգման աշխատանք չի իրականացվել: Ամիսներ առաջ Գործարանային փողոց, 2/4 հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող շենքն արդեն տրվել էր «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին: Այդ շենքում 50 բնակարան կկառուցվի, ևս 50 բնակարան էլ նախատեսվում է արդեն Գործարանային փողոց, 2/6 հասցեում:

Мэрия не могла подарить не принадлежащее ей строение: разъяснение из мэрии
Мэрия Гюмри не могла подарить инвестору структуру, которая ей не принадлежала. Об этом Арменпресс сообщили в мэрии Гюмри. По словам руководителя компании “Франк Мюллер” Вардана Срмакеша, он попросил у мэрии Гюмри два строения для реализации инвестиционной программы, однако мэрия предоставила только одно, что и заставило инвестора отказаться от реализации программы. Речь идет о двух строениях в Бульварном квартале Гюмри и прилегающей территории. “Я хотел два строения и земельный участок, которые должен был превратить в центр ремесел. Но, к сожалению, мне дали только одно, а моим условием было два здания и эта территория”, - отметил он. В ответ на это утверждение мэрия Гюмри сообщила, что не принадлежащая мэрии структура не может быть подарена. “Одно из указанных зданий принадлежит общине, оно решением Совета старейшин было предоставлено компании “Франк Мюллер”, а другое здание - государственная собственность, правомочи на ее предоставление муниципалитет не имеет. Община не может предоставить государственную собственность”, - отметила пресс-секретарь главы общины Гюмри Сона Аракелян.
Год назад здание бывшего радиозавода по адресу Горцаранаин, 2/4 было передано в безвозмездное пользование компании “Франк Мюллер” для реализации инвестиционной программы на этом участке и создания ремесленного центра. Однако в этом году Совет старейшин решил передать это здание Всеармянскому фонду “Айастан”, мотивируя это тем, что в течение года здесь не были проведены никакие ремонтные работы. Несколько месяцев назад здание, находящееся по адресу ул. Горцаранаин, 2/4, было передано Всеармянскому фонду “Айастан”. В этом здании будет спроектировано 50 квартир, еще 50 квартир планируется и по адресу ул. Горцаранаин, 2/6.