Սևանից նախորդ տարվա համեմատ բաց է թողնվել 45 մլն խորանարդ մետրով պակաս ջուր
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևանա լճից օգոստոսի 2-ից դրությամբ բաց է թողնվել 82 մլն 640 հազար խորանարդ մետր ջուր, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 45 մլն խորանարդ մետրով պակաս է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այս տարվա օգոստոսի 2-ի դրությամբ Սևանից բաց է թողնվել 82 միլիոն 640 հազար խորանարդ մետր ջուր, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պակաս է 45 միլիոն խորանարդ մետրով: Այսինքն՝ այսքան ջրաքանակ խնայվել է:
Օրենքով սահմանված չափաքանակը 170 միլիոն խորանարդ մետր է: Հույս ունեմ՝ այս տարի ստիպված չենք լինի հավելյալ ջրառ անել Սևանից: Եղանակը և ջրի կառավարման համակարգում իրականացվող արդյունքները նման հույսեր ներշնչում են: Չնայած՝ շատ ավելի լավ կլինի, եթե կարողանանք օրենքով նախատեսված չափաքանակից պակաս վերցնել»,- գրել է Փաշինյանը:

В этом году воды из Севана использовано на 45 млн кб/м меньше, чем в прошлом
По данным на 2 августа,из озера Севан было выпущено 82 млн 640 тыс.кб/м воды, что на 45 миллионов меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Как сообщает Арменпресс, обэтом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Николь Пашинян.
«По состоянию на 2 августа этого года из Севана было выпущено 82 миллиона 640 тысяч кубометров воды, что на 45 миллионов кубометров меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.Иными словами, столько воды было сэкономлено.
Установленный законом объем составляет 170 млн кб/м.Надеюсь, в этом году нам не придется делать дополнительные заборы воды от Севана.Погода и результаты управления водными ресурсами позволяют надеяться на это.Однако было бы намного лучше, если бы мы могли брать меньше допустимого законом объема», - написал Пашинян.