Երանոս գյուղում իրականացվում են երեք սուբվենցիոն ծրագրեր
ԳԱՎԱՌ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Երանոս գյուղում օգոստոսի առաջին օրերից մեկնարկել է միանգամից սուբվենցիոն երեք ծրագիր՝ փողոցի ասֆալտապատում, մանկապարտեզի հիմնանորոգում եւ գիշերային լուսավորվածության ցանցի ընդլայնում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Երանոսի գյուղապետ Սաշա Բավեյանը, սուբվենցիոն առաջին ծրագրով ասֆալտապատվում է 5-րդ փողոցի առաջին նրբանցքի եւ 11-րդ փողոցի մի հատվածը՝ շուրջ 650 մետր ընդհանուր երկարությամբ եւ 3000 մետր քառակուսի մակերեսով:Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 24300 հազար դրամ, որի 60 տոկոսը ներդրել է ՀՀ կառավարությունը, 60 տոկոսը՝ Երանոսի համայնքապետարանը: Ծրագիրը մեկնարկել է օգոստոսի երկուսն եւ կավարտվի առաջիկա երկու շաբաթում:
Սուբվենցիոն երկրորդ ծրագրով նախատեսվում է գյուղի մանկապարտեզի հիմնանորոգում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 26 միլիոն 72 հազար դրամ, որի 65 տոկոսը ներդրել է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Երանոսի համայնքապետարանը: Շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են օգոստոսի երկուսն եւ կավարտվեն մինչեւ հոկտեմբեր ամիսը:
Սուբվենցիոն երրորդ ծրագրով նախատեսվում է 1 կիլոմետր 700 մետր երկարությամբ գիշերային լուսավորվածության ցանցի կառուցում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 16 միլիոն 280 հազար դրամ, որի 65 տոկոսը ներդրել է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Երանոսի համայնքապետարանը: Լուսավորվելու է երեք փողոց, որոնք ճյուղավորվում են կենտրոնական փողոցից: §Երանոսում աննախադեպ ներդրումների եւ ծավալուն շինարարական տարի ունենք: Շուտով կունենանք նորոգված ճանապարհներ, մանկապարտեզ, գիշերային լուսավորվածության ցանց երեք փողոցում: Ի դեպ, սրանով Երանոսում ամբողջովին լուսավորվում է կենտրոնական փողոցը, իսկ լուսավորվածության ցանցի երկարությունը կհասնի ութ կիլոմետրի, ինչը կազմում է ընդհանուր լուսավորվածության մոտ 30 տոկոսը: Մնացած թաղամասերը կփորձենք լուսավորել առաջիկա տարիներին»,-նշեց Սաշա Բավեյանը:

В селе Еранос осуществляются три субвенциальные программы
В селе Еранос Гегаркуникской области с первых дней августа начались сразу три субвенциальные программы: асфальтирование улицы, капитальный ремонт детского сада и расширение сети ночного освещения.
Как сообщил «Арменпресс» староста села Еранос Саша Бавеян, по первой субвенциальной программе асфальтируется участок первого переулка 5-ой улицы и 11-ой улицы общей протяженностью около 650 метров и площадью 3000 метров. Общая стоимость программы составляет 24 300 тыс. драмов, 60% из которых вложило правительство Армении, 60% - муниципалитет Ераноса. Программа стартовала 2 августа и завершится в ближайшие две недели.
Второй субвенциальной программой предусматривается капитальный ремонт детского сада села. Общая стоимость программы составляет 26 млн 72 тыс. драмов, 65% из которых вложило правительство РА, 35% - муниципалитет Ераноса. Строительные работы начались в августе и будут завершены до октября.
По третьей субвенциальной программе планируется строительство сети ночного освещения протяженностью 1 километр 700 метров. Общая стоимость программы составила 16 млн 280 тысяч драмов, 65% из которых вложило правительство Армении, 35% - муниципалитет Ераноса. Будут освещены три улицы, которые соединяются с центральной улицы. В Ераносе беспрецедентный по масштабам инвестиционный и строительный год.
“Скоро у нас будут отремонтированные дороги, детский сад, сеть ночного освещения на трех улицах. Кстати, этим в Ераносе полностью освещается центральная улица, а протяженность сети освещения достигнет восьми километров, что составляет около 30% от общей освещенности. Остальные кварталы попытаемся осветить в ближайшие годы”, - отметил Саша Бавеян.