Գեղարքունիքի մարզում նախապատրաստվում են ձկան փառատոնին
ԳԱՎԱՌ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանի նախաձեռնությամբ եւ «Ռեստորանների հայկական միության» առաջարկով 2019 թվականի սեպտեմբերի 14-ին Սեւանի թերակղզում կանցկացվի ձկան փառատոն, որն իր բովանդակությամբ մարզում առաջին անգամ է կազմակերպվում՝ հավակնելով ձեռք բերել ամենամյա միջազգային հնչեղություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, տոնակատարությունն անցկացվելու է Գեղարքունիքի մարզպետարանի և «Ռեստորանների հայկական միության» համատեղ ուժերով:
Ձկան փառատոնի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ քննարկումը տեղի ունեցավ օգոստոսի 2-ին, Գեղարքունիքի մարզպետարանում: Այն վարեց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը: Քննարկմանը մասնակցում էին «Ռեստորանների հայկական միության», «Սեւան» ազգային պարկի, Գեղարքունիքի մարզպետարանի շահագրգիռ ստորաբաժանումների պատասխանատուներ: Քննարկման ընթացքում կողմերը պայմանավորվեցին մինչեւ տոնակատարությունը առավոտյան Սեւանի ափամերձ տարածքներում իրականացնել մաքրման աշխատանքներ, իսկ միջոցառումը սկսել ժամը 15:00-ին:
«Ռեստորանների հայկական միության» գործադիր տնօրեն Վահե Գեւորգյանի խոսքով՝ միջոցառման ընթացքում առանձին տաղավարներով կներկայացվեն ձկնեղենից պատրաստված զանազան կերակրատեսակներ, կլինեն համտեսի, վաճառքի եւ տարբեր անվանակարգերի մրցութային արարողություններ: Տոնակատարությունը կուղեկցվի ազգային երգ ու պարով, մշակութային այլ համարներով ու կեզրափակվի հրավառությամբ:
Ձկան փառատոնով նախատեսում է ընդունել 3500-5000 մասնակցի: «Սեւանի ափին հանգստյան սեզոնի ավարտին կազմակերպված փառատոնով մենք եւս մեկ անգամ հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք Սեւանա լճի պահպանության խնդրին»,-շեշտել է Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը:

В Гегаркуникской области готовятся к рыбному фестивалю
По инициативе губернатора Гегаркуника Гнела Саносяна и по предложению Армянского союза ресторанов 14 сентября 2019 года на Севанском полуострове состоится Фестиваль рыбы, который по такой тематике организуется впервые в области, претендуя стать ежегодным международным и получить широкий резонанс.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью администрации Гегаркуника, празднества состоятся совместными усилиями областной администрации Гегаркуника и Армянского союза ресторанов.
Обсуждение подготовительных работ к рыбному фестивалю состоялось 2 августа в областной администрации Гегаркуника. Его вел губернатор Гегаркуника Гнел Саносян. В обсуждении приняли участие ответственные лица заинтересованных подразделений Армянского союза ресторанов, Национального парка “Севан”, областной администрации Гегаркуника. В ходе обсуждения стороны договорились до начала празднества провести очистительные работы на прибрежных территориях Севана, а мероприятие начать в 15: 00.
По словам исполнительного директора Армянского союза ресторанов Ваге Геворкяна, в ходе мероприятия в павильонах будут представлены различные блюда из рыбы, будут конкурсные церемонии дегустаций, продажи и разных номинаций.
Празднование будет сопровождаться национальными песнями и танцами, другими культурными номерами и завершится фейерверком.
На рыбном фестивале планируется участие 3500 - 5000 участников. “Фестивалем, организованным в конце курортного сезона на берегу Севана, мы еще раз обратим внимание общественности на проблему сохранения озера Севан”, - подчеркнул губернатор Гегаркуника Гнел Саносян.