Գիշերային լուսավորվածությամբ ապահովվել է ողջ Մաքենիսը
ԳԱՎԱՌ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Մաքենիս գյուղն իր ողջ պատմության մեջ առաջին անգամ ապահովվել է գիշերային լուսավորվածության ցանցով, ընդ որում՝ ամբողջությամբ ընդգրկելով բոլոր թաղամասերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Մաքենիս համայնքի ղեկավար Ռադիկ Ավետիսյանը, գիշերային լուսավորվածության ցանցի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել օգոստոսի 2-ին, որի ընթացքում լույսերի միացման պատիվը վերապահվել է Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Գրիգորյանին:
Լուսավորվածության ցանցը կառուցվել է սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակներում: Շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են 2019 թվականի հուլիսի 23-ից եւ ավարտվել մեկ շաբաթվա ընթացքում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է շուրջ 10 միլիոն 730 հազար դրամ, որի 65 տոկոսը հատկացրել է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Մաքենիսի համայնքապետարանը: Լուսավորվածության ցանցը կառուցվել է 2300 մետր երկարությամբ եւ 86 լուսատուներով՝ գյուղի կենտրոնական եւ երկրորդական բոլոր փողոցներով մեկ: «Մաքենիսն իր ողջ պատմության ընթացքում նույնիսկ մեկ թաղամասում լուսավորվածություն չէր ունեցել, իսկ այժմ լուսավորված է ամբողջությամբ: Սա մեր բնակիչների համար հրաշքի նման մի բան է: Սուբվենցիոն երկրորդ ծրագիրը մեր համայնքում իրականացնելու ենք օգոստոսին, որի շրջանակներում ձեռնարկելու ենք գյուղի հանդիսությունների սրահի հիմնումը»,-ընդգծեց համայնքի ղեկավարը:

Ночным освещением обеспечен весь Макенис
Впервые в своей истории село Макенис провинции Гегаркуник снабжено сетью ночного освещения, полностью охватывающей все районы.
Как сообщил «Арменпресс» глава общины Макенис Радик Аветисян, торжественная церемония открытия сети ночного освещения состоялась 2-го августа, в ходе которой честь включения света была предоставлена заместителю губернатора Гегаркуника Нареку Григоряну.
Сеть освещения была создана в рамках субвенциальной программы. Строительные работы начались с 23 июля 2019 года и завершились в течение недели. Общая стоимость программы составила около 10 млн 730 тысяч драмов, 65% из которых выделило правительство Армении, 35% - муниципалитет Макениса. Сеть освещения имеет длину в 2300 метров и 86 фонарей, расположенных на всех центральных и второстепенных улицах села.
“За всю свою историю в Макенисе не освещался ни один квартал, а сейчас он освещен полностью. Это что-то вроде чуда для наших жителей. Вторая субвенциальная программа в нашей общине будет осуществлена в августе, в рамках которой мы предпримем открытие актового зала села”, - подчеркнул глава общины.