Հիմնանորոգվում է Վարդաձոր համայնքի օրվա կարգավորիչ ջրամբարը
ԳԱՎԱՌ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական միջոցների հաշվին Գեղարքունիքի մարզի Վարդաձոր համայնքում հիմնանորոգվում է օրվա կարգավորիչ ջրամբարը՝ 400 տոննա տարողությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Վարդաձոր համայնքի ղեկավար Ռոբերտ Սիրականյանը, ջրամբարը հիմնանորոգվում է ՀՀ կառավարության կողմից առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրների կարգավորման ծրագրերի շրջանակներում: Ծրագրի արժեքը ավելի քան 11 500 000 դրամ է, որից Վարդաձորի համայնքապետարանը ներդրել է 5 միլիոն 500 000 դրամը, իսկ մնացած 6 միլիոն դրամը՝ ՀՀ կառավարությունը: Աշխատանքները սկսվել են 2019 թվականի մայիս ամսից եւ արդեն մոտենում են ավարտին: «Գյուղի խմելու ջրի մատակարարման օրվա կարգավորիչ ջրամբարը քայքայված ու անմխիթար վիճակում էր, ինչը թույլ չէր տալիս՝ լիարժեք մաքուր ու անվտանգ ջրամատակարարում իրականացնելու: Այս խնդրի լուծումը համայնքի համար ուներ կենսական կարեւոր նշանակություն:Վարդաձորի խմելու ջրատարի ներքին ցանցը հիմնանորոգված է մոտ 90 տոկոսով, մնացած 10 տոկոսի նորոգման համար տեղական բյուջեից այս տարի հատկացրել ենք 2 միլիոն դրամ: Այնպես որ, գյուղն ապահովված է շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ, իսկ օրվա կարգավորիչ ջրամբարի հիմնանորոգմամբ՝ արդեն միանգամայն անվտանգ պայմաններում: Օրվա կարգավորիչ ջրամբարը ցանկապատվում է, իսկ տարածքն ունենում է նաեւ գիշերային լուսավորվածություն »,-ներկայացրեց Ռոբերտ Սիրականյանը:

Капитально ремонтируется водохранилище общины Вардадзор
За счет государственных средств в общине Вардадзор Гегаркуникской области ремонтируется регулирующее водохранилище на 400 тонн воды.
Как сообщил «Арменпресс» руководитель общины Вардадзор Роберт Сираканян, водохранилище капитально ремонтируется в рамках программ правительства Армении по урегулированию проблем, требующих первоочередного решения. Стоимость программы - более 11 500 000 драмов, из которых муниципалитет Вардадзора вложил 5 млн 500 000 драмов, а остальные 6 млн - правительство РА. Работы начались с мая 2019 года и уже подходят к концу.
“Водохранилище, регулирующее ежедневное снабжение села питьевой водой, было разрушено и находилось в неутешительном состоянии. Это не позволяло обеспечивать полноценное чистое и безопасное водоснабжение. Решение этой проблемы имело жизненно важное значение для общины. Внутренняя сеть водопровода Вардадзора уже капитально отремонтирована на 90%, на ремонт оставшихся 10% из местного бюджета в этом году выделили еще 2 млн драмов. Так что село обеспечено круглосуточным водоснабжением, а с ремонтом регулирующего водохранилища - уже абсолютно безопасным. Регулирующее водохранилище огорожено, территория имеет ночное освещение”, - отметил Роберт Сираканян.