Երանոսում 200 տնտեսություն ապահովվել է շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ
ԳԱՎԱՌ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Երանոս համայնքում տեղական բյուջեից ներդրված 5 միլիոն դրամի հաշվին կառուցվել է 1,5 կիլոմետր երկարության խմելու ջրատարի ներքին ցանց, ինչի արդյունքում շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ է ապահովվել շուրջ 200 տնտեսություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Երանոս համայնքի ղեկավար Սաշա Բավեյանը, խմելու ջրատարի ներքին ցանցը կառուցվել է գյուղի «Չըռի ձոր» կոչվող տարածքում եւ 5-րդ փողոցի առաջին նրբանցքում: «Այս թաղամասերում խմելու ջրատարի ներքին ցանցի քայքայված լինելու հետեւանքով ջրամատակարարման անկանոն վիճակ էր առաջացել: Խնդիրը կարգավորեցինք տեղական բյուջեի միջոցների հաշվին: Աշխատանքները սկսել ենք այս տարվա հունիսին եւ ավարտի հասցրել հուլիսի վերջերին: Հիմա արդեն ունենք կանոնավոր ու շուրջօրյա ջրամատակարարում: Այս աշխատանքների իրականացման արդյունքում մենք ունենք գյուղի ընդհանուր ներքին ցանցի 40 տոկոսի չափ հիմնանորոգված վիճակ, իսկ մնացած 60 տոկոսի համար պետք է գտնենք նոր միջոցներ, որպեսզի ունենանք հիմնանորոգված 100 տոկոսանոց ներքին ցանց: Տեղական միջոցների հաշվին այս տարվա ընթացքում կենսական նշանակության եւս մեկ հարցի ենք լուծում տվել՝ նորոգելով դաշտամիջյան ճանապարհները մոտ 900 հազար դրամի ներդրմամբ: Աշխատանքներն ավարտվել են հուլիսի 20-ի դրությամբ, եւ այժմ մեքենաները դաշտերից անասնակերն ու հացահատիկը տեղափոխում են միանգամայն բանուկ ու հարթեցված ճանապարհներով »,-ներկայացրեց համայնքի ղեկավարը:

В Ераносе 200 хозяйств обеспечены круглосуточным водоснабжением
В общине Еранос Гегаркуникской области, за счет выделенных из местного бюджета 5 млн драмов, была проложена внутренняя сеть водопровода питьевой воды длиной 1,5 км, в результате чего круглосуточным водоснабжением уже обеспечено около 200 хозяйств.
Как сообщил «Арменпресс» глава общины Еранос Саша Бавеян, внутренняя сеть водопровода питьевой воды была построена на территории села, называемой “Чыри Дзор”, и в первом переулке 5-й улицы.
“В результате разрушения внутренней сети водопровода питьевой воды в этих районах возникла беспорядочная ситуация с водоснабжением. Мы урегулировали проблему за счет средств местного бюджета. Работы мы начали в июне этого года и завершили в конце июля. Сейчас у нас уже есть регулярное и круглосуточное водоснабжение. В результате реализации этих работ у нас капитально отремонтированный водопровод, составляющий 40% от общей внутренней сети села, а для остальных 60% мы должны найти новые средства, чтобы иметь капитально отремонтированную стопроцентную внутреннюю сеть. За счет местных средств в этом году мы решили еще один жизненно важный вопрос, с капиталом около 900 тысяч драмов, отремонтировали дороги. По состоянию на 20 июля работы завершены, и сейчас машины перевозят с полей фураж и зерно по совершенно ровным и гладким дорогам”, - отметил глава общины.