Հուրգադայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներն առողջական խնդիրներ չունեն. 119-ն այսօր կվերադառնան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարարությունը կապ է հաստատել Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանատան հետ՝ չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում մնացած ՀՀ քաղաքացիների առողջական խնդիրների հետ կապված: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեսյբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Այնտեղ գտնվող մեր քաղաքացիների մոտ այս պահին առողջական խնդիրներ չկան, նրանցից 119-ն այսօր կվերադառնան Հայաստան՝ կառավարության կողմից ապահովված թռիչքով։ Մշտական կապի մեջ ենք մեր դեսպանատան հետ, որպեսզի ըստ անհրաժեշտության զբաղվենք մեր քաղաքացիների առողջական խնդիրներով»,- գրել է Թորոսյանը:
Հուրգադա-Երևան հուլիսի 25-ի OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում գտնվող ուղևորները հուլիսի 26-ին՝ Եգիպտոսի ժամանակով 15:00-ին (Երևանի ժամով 17:00-ին), Հուրգադա-Երևան UJ 5600 չվերթով կմեկնեն Հայաստան:
Ավելի վաղ, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավարՎարագ Սիսեռյանըտեղեկացրել էր, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամ է վճարել ՀՀ քաղաքացիներին չարտերային թռիչքով Եգիպտոսից Հայաստան տեղափոխելու համար:
ՀՀ քաղաքացիները մնացել էին Հուրգադայում հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով: Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ չվերթի չեղարկման պատճառն այն է, որ «Էյ ընդ Ար Տուր» հայկական տուրօպերատորը չի վճարել ավիափոխադրողին։

Armenian citizens stranded in Hurghada have no healthcare problems - minister
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Armenia’s healthcare ministry contacted the Embassy in Egypt in connection with the Armenian citizens who were left in Hurghada due to the cancellation of flight to Yerevan to clarify whether the citizens have any healthcare problems.
“At the moment our citizens stranded in Hurghada have no healthcare problems, 119 of them will return to Armenia today by the flight provided by the government. We are in touch with our Embassy to deal with the healthcare problems of our citizens in case of necessity”, Healthcare Minister of Armenia Arsen Torosyan said on Facebook.
Nearly 100 Armenian citizens were left in Hurghada due to the cancellation of OTF 3703 flight en route Hurghada-Yerevan. According to some reports, the flight was cancelled because the tour agency didn’t pay the airline to carry out the flight.
Earlier today the Armenian Embassy in Egypt informed that the citizens will depart for Armenia at 15:00 Egypt time (17:00 Yerevan time).
Head of the office of the Armenian deputy prime minister Varag Siseryansaid the Armenian government is ready to pay for the return of the stranded citizens from Egypt.