Հուրգադայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը Հայաստան կարող է կազմակերպվել այսօր. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանությունները քայլեր են ձեռնարկում Եգիպտոսում մնացած ՀՀ քաղաքացիներին երկիր տեղափոխելու ուղղությամբ. նրանց վերադարձը կարող է իրականացվել հենց այսօր:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը նշեց. «Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության կողմից գործադրվում են բոլոր հնարավոր ջանքերը, որպեսզի որքան հնարավոր է շուտ կազմակերպվի մեր քաղաքացիների ապահով վերադարձը հայրենիք։ Դեսպանության կողմից բանակցություններ են տարվում՝ հնարավորության դեպքում վերադարձը կազմակերպելու արդեն իսկ այսօր»:
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանըևս տեղեկացնում է, որ Հուրգադայից ՀՀ քաղաքացիների տեղափոխման համար քննարկվում են մի քանի տարբերակներ: «Խնդրի լուծումը գրեթե գտնվել է: Հայտնում եմ նաև, որ կառավարությունը պատրաստակամ է վճարել ՀՀ քաղաքացիներին չարթերային թռիչքով Եգիպտոսից Հայաստան տեղափոխելու համար»,-նշում է նա:
Մոտ հարյուր ՀՀ քաղաքացի մնացել էր Հուրգադայում հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով:

Return of Armenian citizens from Egypt can be organized today – foreign ministry
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. The Armenian authorities are taking actions to return the citizens who were left in Egypt due to cancellation of flight: their return can be carried out today, Armenian foreign ministry spokeswoman Anna Naghdalyan told Armenpress.
“The Armenian Embassy in Egypt makes all efforts to organize the safe return of our citizens to the homeland as soon as possible. The Embassy is holding talks to organize the return today if possible”, she said.
Head of the office of the Armenian deputy prime minister Varag Siseryan also informed that several versions are being considered for the transfer of the Armenian citizens. “The solution of the issue is almost found. I would like to also inform that the Armenian government is ready to pay for the return of the citizens from Egypt to Armenia via a charter flight”, he said.
Nearly 100 Armenian citizens were left in Hurghada due to the cancellation of OTF 3703 flight en route Hurghada-Yerevan.