Աշխատանք ունենալու ակնկալիքով Տավուշի մարզպետարան է դիմել 170 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանք ունենալու ակնկալիքով հուլիսի 25-ի դրությամբ Տավուշի մարզպետարան է դիմել 170 քաղաքացի։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ Տավուշի մարզպետարանի «Ֆեյսբուք»-ի էջից:
«138 քաղաքացու դիմում փոխանցվել է Զբաղվածության տարածքային կենտրոն։36 քաղաքացի հրաժարվել է իրեն առաջարկած աշխատանքից։ Աշխատանքի ընդունվել է 36 քաղաքացի։ 89 քաղաքացի գործատուի հետ հանդիպման եւ աշխատանքային հարցերի քննարկման փուլում է»,- նշված է էջում:
Խնդիրը առաջացել էր այն ժամանակ, երբ անտառամերձ տարածքների բնակիչներին արգելվել էր ապօրինի ծառահատումներ իրականացնել, որից հետո մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել, նշելով, որ իրենք այդ քայլով օրվա հացի ապրուստն են հոգում:
Հուլիսի 18-ին Կառավարության նիստում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել էր, որ Տավուշի մարզում 200 թափուր աշխատատեղ կա և այդ աշխատատեղերի աշխատավարձը տատանվում է 200-250 հազար դրամի սահմաններում:

170 граждан для получения работы обратились в областную администрацию Тавуша
По положению на 25 июля в областную администрацию Тавуша для получения работы обратились 170 граждан. Об этом «Арменпресс» стало известно из страницы Facebook областной администрации Тавуша.
“Заявления 138 граждан были переданы в территориальный центр занятости. 36 граждан отказались от предложенной им работы. На работу поступили 36 граждан. 89 граждан находятся на стадии встречи с работодателем и обсуждения рабочих вопросов”, - отмечается на странице.
Проблема возникла тогда, когда жителям прилегающих к лесам территорий запретили проводить незаконные вырубки, после чего группа граждан организовала акцию протеста, отметив, что этим шагом они заботятся о хлебе насущном.
18 июля на заседании правительства министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян заявил, что в Тавушской области есть 200 вакантных мест, и зарплата этих рабочих мест колеблется в пределах 200 - 250 тысяч драмов.