Քննարկվեցին Գեղարքունիքի մարզում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցեր
ԳԱՎԱՌ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը եւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշպտան Արման Թաթոյանը Գեղարքունիքի մարզպետարանում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկեցին մարզում մարդու իրավունքների պաշտպանոթյան հետ կապված մի շարք հարցեր:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ քննարկվեց հարցերի լայն շրջանակ՝ կապված հատուկ կարիքավոր երեխաների, հաշմանդամների, ընտանեկան բռնության դեպքերի, պտղի սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների, կանանց կարողությունների զարգացման, սոցիալական ու այլ կարգի հիմնահարցերի կարգավորման հետ:
• Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք Գեղարքունիքի մարզպետարանի, համայնքապետարանների, հասարակական տարբեր կազմակերպությունների հետ, սակայն այդ համագործակցությանը պետք է հաղորդենք նոր թափ, որպեսզի կարողանանք ավելի սեղմ ժամկետներում լուծել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում կուտակված հիմնախնդիրները, որոնք լուծման կարոտ են մնացել տարիների ընթացքում»,- նշեց Արման Թաթոյանը:
Մարզպետ Գնել Սանոսյանն առանձնացրեց մարզի այն հիմնախնդիրները, որոնք հանգեցնում են մարդու իրավուների խախտմանը եւ համընդհանուր դժգոհություններին:
• Մեր մարզը շատ բարդ է՝ իր ժողովրդագրությամբ, աշխարհագրությամբ ու կուտակված հիմնախնդիրներով, որոնք տարիներ շարունակ լուծում չեն ստացել: Թեեւ մենք սահմանամերձ ու տասնյակ հազարավոր փախստականներով բնակեցված մարզ ենք, սակայն պետական մի շարք ծրագրերից միշտ դուրս ենք մնացել, եղել ենք անտեսված սահմանամերձ մյուս մարզերի համեմատ: Ի դեպ, փախստականները հիմնականում բնակեցված են սահմանամերձ կամ հեռավոր բնակավայրերում, որտեղ ենթակառուցվածքների ստեղծման կամ զարգացման հետ կապված բազմապիսի խնդիրներ կան, որոնց լուծման համար հսկայական միջոցներ են պահանջվում: Ունենք նաեւ արծվաշենցիներին փոխհատուցմում տրամադրելու խնդիրը, արտագնա աշխատանքի մեկնած տղամարդկանց ընտանիքներում առաջացած դժվարությունների կարգավորման, պտղի սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատման, հատուկ կարիքավոր երեխաների կրթության ու դաստիարակության կազմակերպման, հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանության հետ կապված խնդիրներ: Բոլոր ոլորտներում մենք ամենօրյա անելիքներ ունենք, ունենք այնպիսի հիմնահարցեր, որոնք տարիներով իրենց լուծմանն են սպասում, ուստի մեզ հապաղել չի կարելի: Մենք քննարկում ենք յուրաքանչյուր քաղաքացու դիմում, բողոք, առաջարկություն, փորձում մեր հնարավորությունների սահմաններում բավարարել նրանց պահանջները, սակայն միջոցների անբավարարության պատճառով շատ հարցեր դեռ մնում են մասամբ կարգավորված կամ չկարգավորված: Արտակարգ դեպքերում դժվարանում ենք օժանդակել աղետից տուժած քաղաքացիներին կամ կազմակերպություններին, քանի որ այդ նպատակներով չունենք համապատասխան բյուջե: Դրա համար առաջարկել ենք կառավարությանը՝ ստեղծել արտակարգ դեպքերին արագ արձագանքելու հատուկ ֆոնդ ու հասնել նրան,որ նման դեպքերում փոխհատուցումները լինեն ե՛ւ բավարար, ե՛ւ արագացված ընթացակարգերով»,- նշեց մարզպետը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը պատրաստակամություն հայտնեց՝ նշված հիմնահարցերը կառավարության առջեւ համատեղ բարձրացնելու եւ ընդհանուր լուծումներ գտնելու ուղղությամբ: Միաժամանակ Արման Թաթոյանը Գեղարքունիքի մարզպետին առաջարկեց օժանդակել ու աջակցել ՄԱԿ-ի եւ միջազգային հեղինակավոր այլ կառույցների միջոցներով ու հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ մարզում իրականացվող այն ծրագրերին, որոնք նպաստում են կանանց կարողությունների զարգացմանը: Հայտնելով իր աջակցությունը՝ Գնել Սանոսյանը միաժամանակ առանձնացրեց հասարակական այն կազմակերպությունները, որոնց գործունեությունն ուղղված է կանանց դերի բարձրացմանը, հաշմանդամ երեխաների ծնողների զբաղվածության ապահովմանը, հատուկ կարիքավոր երեխաներին կրթադաստիարակչական տարբեր ծրագրերում ներառելուն:
• Մենք ունենք հասարակական այնպիսի կազմակերպություններ, որոնք Վարդենիսում, Ճամբարակում, Մարտունիում ծավալում են հասարակական ակտիվ գործունեություն՝ ուղղված բազմաթիվ կարեւորագույն հարցերի կարգավորմանը: Մեզ մնում է աջակից լինել այդ կազմակերպությունների նախաձեռնություններին ու ծրագրերին՝ ներառելով նաեւ նոր մտահղացումները կամ ծրագրերը, որպեսզի մեր քաղաքացիները, առավել եւս՝ հատուկ կարիքավոր երեխաները, կանայք, գործազուրկ կամ սոցիալապես անապահով ընտանիքները, կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված մարդիկ իրենց պաշտպանված ու անտեսված չզգան»,-շեշտեց մարզպետը:
Այնուհետև ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ «Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության հայաստանյան ներկայացուցչության» կողմից Գեղարքունիքի մարզպետարանում անցկացվեց հանդիպում մարզի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների եւ ակտիվ երիտասարդների մասնակցությամբ: Հանդիպման ընթացքում «Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում մասնակիցները անցկացրին քննարկում՝ «Կանանց իրավունքներրի խթանումը Գեղարքունիքի մարզում» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցում էին նաեւ Բուլղարիայի ՄԻՊ գրասենյակի ներկայացուցիչներ: Հանդիպման նպատակն էր խթանել Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում՝ բոլորի համար, ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակի կարողությունների հզորացման միջոցով:

Обсуждены вопросы защиты прав человека в Гегаркуникской области
Губернатор Гегаркуника Гнел Саносян и защитник прав человека РА Арман Татоян в ходе встречи в областной администрации Гегаркуника обсудили ряд вопросов, связанных с защитой прав человека в области.
Как сообщает «Арменпресс», был обсужден широкий круг вопросов, связанных с особыми нуждающимися детьми, инвалидами, случаями семейного насилия, искусственными прерываниями беременности, обусловленными полом плода, развитием возможностей женщин, регулированием социальных и других проблем.
“Мы активно сотрудничаем с администрацией Гегаркуника, муниципалитетами, различными общественными организациями, однако мы должны придать этому сотрудничеству новый размах, чтобы суметь в более сжатые сроки решить накопившиеся в сфере защиты прав человека проблемы, которые остались нужды в решении в течение многих лет”, - отметил Арман Татоян.
Губернатор Гнел Саносян выделил те проблемы области, которые приводят к нарушению прав человека и всеобщему недовольству.
“Наша область очень сложная, со своей демографией, географией и накопленными проблемами, которые на протяжении многих лет не получали решения. Несмотря на то, что мы являемся приграничной и населенной десятками тысяч беженцев областью, мы всегда оставались вне ряда государственных программ, были проигнорированы по сравнению с другими приграничными областями. Кстати, беженцы в основном проживают в приграничных или отдаленных населенных пунктах, где есть множество проблем, связанных с созданием или развитием инфраструктур, для решения которых требуются огромные средства. У нас также есть проблема предоставления компенсации беженцам из Арцвашена, урегулирования трудностей, возникших в семьях уехавших на заработки мужчин, искусственного прерывания беременности, обусловленного полом плода, организации образования и воспитания особо нуждающихся детей, защиты прав инвалидов. Во всех сферах нам предстоит каждодневная работа, у нас есть такие проблемы, которые годами ждут своего решения, следовательно, нам нельзя медлить. Мы обсуждаем заявления, жалобы, предложение каждого гражданина, пытаемся в пределах наших возможностей удовлетворить их требования каждого гражданина, однако из-за нехватки средств многие вопросы все еще остаются частично урегулированными или неурегулированными. В экстренных случаях затрудняемся помочь пострадавшим от стихии гражданам или организациям, поскольку для этих целей у нас нет соответствующего бюджета. Для этого мы предложили правительству создать специальный фонд быстрого реагирования на чрезвычайные ситуации и добиться того, чтобы в подобных случаях компенсации были и достаточными, и ускоренными процедурами”, - отметил губернатор.
Защитник прав человека РА выразил готовность совместно поднимать перед правительством указанные проблемы и найти общие решения. В то же время Арман Татоян предложил губернатору Гегаркуника оказать участие и содействовать реализуемым в области на средства ООН и других авторитетных международных структур программам, с участием общественных организаций, которые способствуют развитию женских возможностей.
Выразив свою поддержку, Гнел Саносян одновременно выделил те общественные организации, деятельность которых направлена на повышение роли женщин, обеспечение занятости родителей детей-инвалидов, включение особо нуждающихся детей в различные образовательно-воспитательные программы.
“У нас есть такие общественные организации, которые осуществляют активную общественную деятельность в Варденисе, Чамбараке, Мартуни, направленную на урегулирование многих важнейших вопросов. Нам остается содействовать инициативам и программам этих организаций, включая новые идеи или программы, чтобы наши граждане, тем более особо нуждающиеся дети, женщины, безработные или социально необеспеченные семьи, люди, оказавшиеся в трудных жизненных ситуациях, не чувствовали себя незащищенными и проигнорированными”, - подчеркнул губернатор.
Затем, при финансировании “Армянского представительства ассоциации американских юристов” в областной администрации Гегаркуника была проведена встреча с участием представителей гражданского общества и активной молодежи области. В ходе встречи в рамках программы “Стимулирование защиты прав человека для всех в Армении” участники провели обсуждение на тему “Стимулирование прав женщин в Гегаркуникской области”. В обсуждении приняли участие также представители офиса омбудсмена Болгарии. Целью встречи было стимулировать защиту прав человека в Армении для всех посредством усиления возможностей офиса омбудсмена Армении.