Լիճքում սուբվենցիոն ծրագրով ասֆալտապատվել է կենտրոնական ճահապարհի մի հատվածը
ԳԱՎԱՌ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Լիճք գյուղում, կենտրոնական փողոցի մի հատվածում, որն ընդգրկում է գյուղի Ա- 6 թաղամասը, սուբվենցիոն ծրագրի հաշվին ասֆալտապատվել է 680 գծամետր երկարությամբ ճանապարհ՝ շուրջ 3500 քմ մակերեսով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Լիճք համայնքի ղեկավար Գնել Գրիգորյանը, Ա-6 թաղամասում գտնվող կենտրոնական ճանապարհի ասֆալտապատման համար հատկացվել է շուրջ 27 միլիոն դրամ, որի 60 տոկոսը ներդրել է ՀՀ կառավարությունը, 40 տոկոսը՝ Լիճքի գյուղապետարանը: Շինարարական աշխատանքները սկսվել են հուլսի 12-ին եւ արդեն մոտենում են ավարտին: Սակայն սուբվենցիոն այս ծրագիրը միակը չի լինի Լիճքում, և առաջիկայում կեննտրոնական փողոցի մեկ այլ հատվածում եւս կասֆալտապատվի նույնքան մակերես ընդգրկող ճանապարհ: «Սուբվենցիոն եւս մեկ ծրագրի շրջանակում ասֆալտապատվելու է կենտրոնական ճանապարհը գյուղի 9-րդ թաղամասում: Մոտ 500 քմ մակերես ընդգրկող տարածք կասֆալտապատվի գերեզմանոց տանող ճանապարհին: Մնացած մոտ 3000 քմ-ն կասֆալտապատվի կենտրոնական ճանապարհահատվածում: Օրերս կհայտարարվի շինարարական մրցույթը, աշխատանքները կմեկնարկեն օգոստոսի ընթացքում: Բացի այդ, գյուղում սոցիալ-տնտեսական ծրագրեր են իրականացվում նաեւ տեղական միջոցներով: Այսպես, տեղական բյուջեից հատկացված 1,1 միլիոն դրամի հաշվին կառուցվել է 300 մետր երկարությամբ խմելու ջրատար, որով լուծվել է նորակառույց թաղամասի 20 ընտանիքների խմելու ջրի մատակարարման հարցը: Տեղական միջոցներով, 2,2 միլիոն դրամի ներդրմամբ, այս պահին ընթանում են լուսավորվածության ցանցի ընդարձակման աշխատանքները, որոնք մեկնարկել են մեկ շաբաթ առաջ»,- նշեց համայնքի ղեկավարը:

В Личке по субвенциальной программе асфальтирована часть центральной дороги
В селе Личк Гегаркуникской области, на участке центральной улицы, охватывающем квартал А-6 села, за счет субвенциальной программы асфальтирована дорога длиной 680 метров, площадью около 3500 кв. м.
Как сообщил Арменпресс глава общины Личк Гнел Григорян, на асфальтирование центральной дороги в квартале А-6 выделено около 27 млн драмов, 60% из которых вложило правительство Армении, 40% - сельская администрация Личка. Строительные работы начались 12 июля и уже подходят к концу. Однако эта субвенциальная программа не будет единственной в Личке, и в ближайшее время на другом участке центральной улицы будет асфальтирована такая же площадь. “В рамках еще одной субвенциальной программы будет асфальтирована центральная дорога в 9-ом квартале села. Будет асфальтирована территория по дороге к кладбищу площадью около 500 кв. м. Остальная часть, около 3000 кв. м, будет асфальтирована на центральном участке дороги. На днях будет объявлен тендер на строительство, работы начнутся в августе. Кроме того, в селе реализуются социально-экономические программы и на свои средства. Так, за счет выделенных из местного бюджета 1,1 млндрамов был построен 300-метровый водопровод, которым был решен вопрос снабжения питьевой водой 20 семей нового квартала. На местные средства, с вложением 2,2 млндрамов, на данный момент ведутся работы по расширению сети освещения, которые начались неделю назад”, - отметил глава общины.