Գանձակ համայնքում մեկնարկում են շինարարական խոշոր ծրագրեր
Գավառ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Գեղարքունիքի մարզի Գանձակ գյուղում մեկնարկում են շինարարական խոշոր ծրագրեր, որոնց արժեքը կազմում է մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գանձակ համայնքի ղեկավար Արմեն Պողոսյանը, համայնքում արդեն մեկնարկում են սուբվենցիոն ծրագրերը, որոնց շրջանակներում հիմնանորոգվելու են Խաչատուր Աբովյան եւ Սիլվա Կապուտիկյան փողոցները, ոռոգման համակարգը սնող մայր առուն, ընդլայնվում է գիշերային լուսավորության ցանցը: Սակայն ճանապարհաշինական ամենախոշոր ծրագիրը՝ Բաղրամյան փողոցի հիմնանորոգումը, կիրականացվի պետբյուջեի միջոցներով, 328 միլիոն դրամ նախահաշվային արժեքով, ինչի արդյունքում կհիմնանորոգվի 2 կիլոմետր երկարությամբ ճանապարհ:
• Պետական միջոցներով ու համայնքապետարանի համաֆինանսավորմամբ այս տարի Գանձակում կիրականացվի մինչեւ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի շինարարություն, որից շուրջ 318 միլիոն դրամը հատկացվել է պետբյուջեի միջոցներից, Բաղրամյան փողոցի ասֆալտապատման համար: 34 միլիոն դրամ հատկացվել է Կապուտիկյան եւ Աբովյան փողոցների հիմնանորոգման, 17 միլիոն դրամ՝ գիշերային լուսավորության ցանցի եւ 16 միլիոն դրամ՝ մայր առվի հիմնանորոգման համար: Կապուտիկյան եւ Աբովյան փողոցների հիմնանորոգման համար ՀՀ կառավարությունը ներդրել է ծրագրի ընդհանուր արժեքի 60 , Գանձակի համայնքապետարանը ՝ 15 տոկոս: Մնացած 25 տոկոսը ներդրել են արտերկրում բնակվող գանձակցի գործարարները: Մայր առվի հիմնանորոգման համար ՀՀ կառավարությունը ներդրել է ծրագրի արժեքի 70, Գանձակի համայնքապետարանը՝ 30 տոկոսը: Գիշերային լուսավորության ցանցի ընդլայնման համար ՀՀ կառավարությունը ներդրել է ծրագրի ընդհանուր արժեքի 65, Գանձակի գյուղապետարանը՝ 35 տոկոսը: Բացի այդ, տեղական բյուջեի միջոցների հաշվին այս տարվա ընթացքում կապիտալ հիմնանորոգում ենք իրականացրել մանկապարտեզի երկրորդ մասնաշենքում եւ կառուցել երկու թաղամասերն իրար կապող մեկ կամուրջ»,-ներկայացրեց Արմեն Պողոսյանը:
Ծրագրերի մեկնարկին ու ընթացքին ծանոթանալու նպատակով Գանձակ համայնք է այցելել Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը:

В общине Гандзак начинаются крупные строительные программы
В селе Гандзак Гегаркуникской области начинаются крупные строительные программы, стоимость которых составляет 1 млн долларов США. Как сообщил «Арменпресс» руководитель общины Гандзак Армен Погосян, в общине уже начинаются субвенциальные программы, в рамках которых будут капитально отремонтированы улицы Хачатура Абовяна и Сильвы Капутикян, канал, подпитывающий оросительную систему, расширится сеть ночного освещения. Однако самая крупная дорожно-строительная программа, капитальный ремонт улицы Баграмяна, будет осуществлена на средства госбюджета со сметой стоимостью в 328 млн драмов, в результате чего будет отремонтирована дорога протяженностью 2 км.
На государственные средства и софинансирование муниципалитета в этом году в Гандзаке будет осуществлено строительство на сумму до 1 млн долларов США, из которых 318 млн драмов было выделено из средств госбюджета на асфальтирование улицы Баграмяна. На капитальный ремонт улиц Капутикяна и Абовяна было выделено 34 млн. драмов, на ночное освещение - 17 млн., на капитальный ремонт канала - 16 млн. Для капитального ремонта улиц Капутикян и Абовян правительство Армении инвестировало 60% от общей стоимости программы , а муниципалитет Гандзака – 15%. Остальные 25% инвестировали проживающие за рубежом бизнесмены Гандзака. Для капитального ремонта канала правительство РА вложило 70% стоимости программы, муниципалитет Гандзака – 30%. Для расширения сети ночного освещения правительство Армении инвестировало 65% от общей стоимости программы, а администрация Гандзака – 35%.
Кроме того, за счет средств местного бюджета в течение этого года мы осуществили капитальный ремонт во втором корпусе детского сада и построили один мост, связывающий два квартала”, - отметил Армен Погосян.
С целью ознакомления с началом и ходом программ общину Гандзак посетил губернатор Гегаркуника Гнел Саносян.