Հայաստանից ապրանքների արտահանումը մայիսին աճել է 11,7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաձայն ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի օպերատիվ տվյալների՝ այս տարվա մայիսին 2018-ի նույն ամսվա համեմատ արձանագրվել է ապրանքների արտահանման 11.7% աճ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀէկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Պետական եկամուտների կոմիտեի օպերատիվ տվյալների՝ որոշ ապրանքային խմբերի արտահանումն աճել է երկնիշ ցուցանիշներով ինչպես մայիսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, այնպես էլ 2019-ի հունվար-մայիսին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
«Արտահանման կառուցվածքում այս ամիս ևս նկատվել է աճի մեծ ներուժ ունեցող ոչ ավանդական ապրանքների արտահանման դրական դինամիկա»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Экспорт товаров из Армении в мае увеличился на 11,7%
По данным Национального статистического комитета Армении, в мае текущего года по сравнению с тем же месяцем прошлого года экспорт товаров составил 11,7%. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики, экспорт некоторых товарных групп увеличился на двузначные показатели по сравнению с тем же месяцем предыдущего года, а также в январе-мае 2019 года - по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
«В структуре экспорта в этом месяце наблюдалась положительная динамика экспорта нетрадиционных товаров с большим потенциалом роста», - говорится в сообщении.