Փարիզում տեղի է ունեցել Եվրոպական վիճակագիրների կոնֆերանսի 67-րդ լիակազմ նստաշրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովը (ՄԱԿ ԵՏՀ) ձևավորվել է 1947թ. ՄԱԿ-ի տնտեսական և սոցիալական խորհրդի կողմից: Այն Միավորված Ազգերի Կազմակերպության հինգ տարածաշրջանային հանձնաժողովներից մեկն է: ՄԱԿ ԵՏՀ-ի հիմնական նպատակն է խթանել համաեվրոպական տնտեսական ինտեգրումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, ՄԱԿ ԵՏՀ-ը ներառում է 56 անդամ-պետություններ Եվրոպայում, Հյուսիսային Ամերիկայում և Ասիայում: Սակայն ՄԱԿ-ի բոլոր շահագրգիռ անդամ-պետությունները կարող են մասնակցել ՄԱԿ ԵՏՀ-ի աշխատանքներին: Ավելի քան 70 միջազգային պրոֆեսիոնալ կազմակերպություններ և այլ ՀԿ-ներ մասնակցում են ՄԱԿ ԵՏՀ-ի աշխատանքներին: Ավելի քան 60 երկրներ հավաքվում են Եվրոպական վիճակագիրների կոնֆերանսին (ԵՎԿ)՝ խթանելու վիճակագրական աշխատանքները ՄԱԿ ԵՏՀ-ի տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս: Կոնֆերանսը՝
- Ապավինում է Բյուրոյի տեսլականին և խորհրդին, որը կառավարում է ողջ ԵՎԿ աշխատանքը
- Հաստատում է փորձագետների ցանցի կողմից մշակված ուղեցույցներ, առաջարկություններ և ստանդարտներ
- Գնահատում է լավ փորձառություններն ու վերանայում է վիճակագրության ի հայտ եկող խնդիրները
ԵՎԿ Բյուրոն տրամադրում է Եվրոպական վիճակագիրների կոնֆերանսի տեսլականն ու ուղղորդումը: Այն ԵՎԿ անդամներից ընտրված 8 առաջատար Գլխավոր վիճակագիրների խումբ է: Ներկայացված են նաև 6 հիմնական միջազգային կազմակերպություններ: Առաքելությունն է՝
- Խթանել ինովացիան, օրինակ, ուսումնասիրելով բացերն ու ի հայտ եկող խնդիրները
- Ստեղծել փարձագետների ցանցեր և ուղղորդել դրանց աշխատանքն ի հայտ եկող վիճակագրական խնդիրներում
- Տրամադրել խորհրդատվություն ՄԱԿ ԵՏՀ-ի Քարտուղարությանը բոլոր վիճակագրական աշխատանքների վերաբերյալ
- Ընտրել թեմաներ Կոնֆերանսի ամենամյա հանդիպումների և հետագա աշխատանքի համար:
Եվրոպական վիճակագիրների կոնֆերանսի 67-րդ լիակազմ նստաշրջանը տեղի է ունեցել 2019թ. հունիսի 26-28-ը Փարիզում՝ Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Գլխամասային գրասենյակում: Համաձայն Կոնֆերանսի աշխատանքները կառավարող կանոնների՝ 2019 թ. հունիսի 28-ին Կոնֆերանսն ընտրել է Բյուրոյի հետևյալ անդամներին՝ պաշտոնավարելու 2019-2021 թթ.՝

67th plenary session of Conference of European Statisticians held in Paris
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. The United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) was set up in 1947 by ECOSOC. It is one of five regional commissions of the United Nations. UNECE's major aim is to promote pan-European economic integration, the Statistical Committee of Armenia told Armenpress.
UNECE includes 56 member States in Europe, North America and Asia. However, all interested United Nations member States may participate in the work of UNECE. Over 70 international professional organizations and other non-governmental organizations take part in UNECE activities. More than 60 countries come together at the Conference of European Statisticians (CES) to drive statistical work in the UNECE region and beyond.
The Conference:
• Relies on the vision and advice by the Bureau which steers all CES activities.
• Endorses guidelines, recommendations and standards developed by networks of experts.
• Takes stock of good practices and reviews emerging issues in statistics. The CES Bureau provides vision and direction to all activities of the Conference of European Statisticians. It is a group of eight leading Chief Statisticians elected among the CES members. Six key international organizations are also represented.
The mission is to:
• Drive innovation e.g. by exploring gaps and emerging issues
• Set up networks of experts and guide their work in emerging statistical issues
• Advise the UNECE Secretariat in all statistical work
• Select topics for the annual meetings of the Conference and follow up.
The 67th Plenary session of the Conference of European Statisticians took place on 26-28 June 2019 at the OECD Headquarters in Paris.
According to the rules governing the work of the Conference, on 28 June 2019 the Conference elected the following members to serve on the Bureau for the 2019-2021 term of office: