Հայաստանի տնտեսական համակարգն ընկալել և մարսել է տնտեսական հեղափոխության վերաբերյալ կառավարության մեսիջները. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արձանագրմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական համակարգն ընկալել և մարսել է տնտեսական հեղափոխության վերաբերյալ կառավարության մեսիջները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կառավարության հունիսի 27-ի նիստում վարչապետն ասաց՝ անդրադառնալով վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած մայիսի տնտեսական ցուցանիշներին:
«Մենք, բարեբախտաբար, շարունակում ենք գտնվել տնտեսական բավական բարձր ակտիվության ցուցանիշներում: Մայիսին արձանագրվել է 7.3% տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ, բայց կարծում եմ՝ այս ցուցանիշի մեջ առավել կարևոր է բովանդակությունը, որն ունի այս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը: Ուզում եմ արձանագրել, որ մայիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ունեցել ենք արտահանման 15%-անոց աճ, իսկ հունվար-մայիսին, նախորդ տարվա հունվար-մայիսի նկատմամբ 0.1%-անոց աճ, ինչը նշանակում է, որ մենք այս տարի արտահանման հետ կապված խնդիրները հաղթահարել ենք: Առաջին եռամսյակի տվյալներով արտահանման ոլորտում որոշակի մտահոգություններ կային, և հիմա այդ մտահոգությունները փարատված են: Վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ տարվա արդյունքներով մենք կունենանք արտահանման բավական շոշափելի աճ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ արտահանման կառուցվածքում տնտեսության ճյուղերի ազդեցության փոփոխություն է տեղի ունեցել:
«Եթե նախորդ տարի արտահանման մեջ մշակվող արդյունաբերության կշիռը կազմում էր 62.8%, այս տարի կազմում է 64.6%, իսկ հանքահումքային արտադրանքի արտահանման կշիռը նվազել է, կազմելով 25%, նախորդ տարվա 27.6%-ի փոխարեն: Շատ կարևոր է արձանագրել, որ չնայած ընդհանուր արտահանման մեջ դեռ ոչ բարձր կշիռ ունի տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը, բայց առաջին 5 ամիսների տվյալներով այս ոլորտն արտահանման կառուցվածքում բավական մեծ աճ է արձանագրել՝ 29.5%, և նաև միջին տեխնոլոգիատարության ապրանքների խումբը նույնպես աճ է արձանագրել՝ 19.4%»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս թվերը ցույց են տալիս, որ տնտեսությունն ու գործարար համայնքը կառավարության քաղաքական մեսիջներն ընկալել են, բայց կարևոր է, որ այդ մեսիջներն ընկալի ու մարսի նաև պետական կառավարման համակարգը:
«Անցյալ տարի սեպտեմբերին մենք Ազգային ժողովում քննարկումների ընթացքում ասում էինք, որ տնտեսության կառուցվածքում տեղի է ունենում փոփոխություն, որ տեխնոլոգիատար ոլորտները պետք է ավելի մեծ աճ արձանագրեն, որ արտահանումը պետք է դառնա մեր տնտեսության շարժիչ ուժը: Սրանք ընդամենը նախանշաններ են, բայց շատ կարևոր նախանշաններ, որ տնտեսությունը, գործարար համայնքը կառավարության քաղաքական մեսիջներն ընկալել են: Եվ երկու օր առաջ մենք աշխատանքային քննարկում ունեցանք միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրերի շուրջ և այդ քննարկման արդյունքում արձանագրեցինք, որ շատ կարևոր է, որ այս ուղերձները ընկալվեն նաև պետական կառավարման համակարգում, և պետական կառավարման համակարգը նույնպես պետք է աշխատի այն տրամաբանությամբ, ինչ տրամաբանություն այսօր մեզ հուշում է տնտեսության ակտիվության ցուցանիշի կառուցվածքը: Այսինքն՝ քաղաքական ասելիքը, շատ կոնկրետ նախանշաններ կան, որ ընկալված է տնտեսության կողմից, և կան որոշակի ազդանշաններ, որ, այնուամենայնիվ, պետական կառավարման համակարգի կողմից այդ ազդակները ոչ ամբողջությամբ են ընկալված և մարսված: Խոսքը վերաբերում է ընդհանրապես պետական իշխանության բոլոր ոլորտներին՝ օրենսդիր, գործադիր, դատական, տեղական ինքնակառավարման, և սա, կարծում եմ, մեր առաջիկա ամենակարևոր անելիքն է՝ քաղաքական բովանդակության, տնտեսության և պետական կառավարման համակարգի համահունչ գործելակերպը և մտքերի վեկտորը նույնականացնելու ուղղությամբ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia’s economic system has perceived and absorbed government’s messages on economic revolution, says PM
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan says Armenia’s economic system has perceived and absorbed the government’s messages on the economic revolution.
“Fortunately, we keep quite high economic activity figures.7.3% economic activity index has been registered in May, but I think the content is more important in this figure. I want to state that we had a 15% growth in export in May compared to May 2018, and 0.1% growth in January-May compared to January-May 2018 which means that we have overcome the export-related issues this year. According to the data of the first quarter, there were some concerns regarding export, but now these concerns have been overcome. The analysis show that we will have quite tangible growth in export based on the results of the year”, the PM said at the Cabinet meeting.
“If in the previous year the share of processing industry in export comprised 62.8%, this year it is 64.6%, and the export share of mining products decreased, comprising 25%, compared to the 27.6% of the previous year”, he added.
The PM stated that these figures show that the economy and the business community have understood the political messages of the government, but it’s more important for these messages to be perceived and absorbed also by the public administration system.
“Last year in September during the debates in the Parliament we were stating that a change is taking place in the economy’s structure, that the technological fields should record a greater growth, that the export should become the driving force of our economy. These are just signs, but very important signs that the economy and the business community have perceived the political messages of the government. And two days ago we had a working discussion on the medium-term expenditure programs and based on this discussion results we have recorded that it’s very important for these messages to be perceived also in the public administration system, and this system should also work with the logic the structure of the economic activity index hints us today. In other words, there are very concrete signs that the political message is perceived by the economy, and there are certain signals that, nevertheless, these signals are not completely perceived and absorbed by the public administration system. The talk concerns all spheres of state power, including legislative, executive, judicial, local self-government, and I think this is our most important action of the future”, the PM added.