Տավուշի սահմանամերձ գյուղերում պատրաստվող շապիկները, դրամապանակները և այլ իրերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել գնորդների մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տավուշի սահմանամերձ Բերքաբեր համայնքի «ՆանՍոն» կարի արտադրամասում և Կողբի գեղարվեստի դպրոցում գործող «Երեքնուկ» արհեստանոցում օր օրի ավելանում է պատվերների թիվը։ Բերքաբերում հիմնված «ՆանՍոն» կարի արտադրամասը իր գործունեության մեկ տարվա ընթացքում հասցրել է 40 տարբեր ընկերությունների հետ գործնական կապեր հաստատել:
«Արտադրամասը հիմնվել է անցած տարի և արդեն մեր աշխատանքներում օր օրի դրական միտում ենք տեսնում, քանի որ պարբերաբար պատվեր ենք ստանում, ինչպես նաև շատացել են պատվերների ծավալները: Իրավիճակ է եղել, երբ չէինք կարողանում հասցնել կատարել պատվերները, ուստի որոշեցինք մեծացնել արտադրամասի տարածքը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց արտադրամասի հիմնադիր Խորեն Խուդավերդյանը։
Նրա խոսքով` իրենց արտադրամասը լուծում է նաև գյուղի բնակիչների սոցիալական խնդիրը և հնարավորություն է տալիս բնակիչներին մնալ գյուղում: «Ցավոք, հումքը բերվում է արտասահմանից, հագուստ կարելու համար այդպիսի որակի կտորներ Հայաստանում չունենք, իսկ շուկան պահանջում է բարձր որակի կտորներ»,- նշեց արտադրամասի հիմնադիրը:
Կարի արտադրամասը ստեղծվել է «Սահման» կազմակերպության աջակցությամբ։ Բերքաբերցի ձեռնարկատիրոջն աջակցում է նաեւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը։
ԻսկԿողբի գեղարվեստի դպրոցում գործող «Երեքնուկ» նախաձեռնության անդամները 10 տարուց ավելի ստեղծում են ձեռքի աշխատանքներ՝ նկարազարդ դրամապանակներ, պայուսակներ, ակնոցի և հեռախոսի տուփեր, գոտիներ, վզնոցներ,բատիկ վզկապներ, դեկորատիվ կոմպոզիցիաներ և այլ հուշանվերներ, որոնց վաճառքից ստացված գումարի մի մասը ծախսվում է դպրոցի կարիքների համար:
«Նախաձեռնությունը մոտ 10 տարուց ավելի գործում է: Կողբի գեղարվեստի դպրոց են հաճախում ոչ միայն սահմանամերձայս գյուղի, այլև շրջակա համայնքների երեխաները։ Բարեգործական դպրոցը մասնավոր է և անվճար, այսինքն՝ չունի պետության կողմից ֆինանսական աջակցություն, ուստի որոշեցինք ինչ-որ ձևով օգնել դպրոցին։ Այդ նպատակով ստեղծեցինք այս խումբը, որը 10-ից ավելի աշխատողներ ունի։ Արտադրանքը վաճառում ենք Հայաստանի ողջ տարածքում ՝ հիմնականում համացանցի միջոցով»,- ասաց նախաձեռնության հիմնադիրներից Սաթենիկ Ղուլիջանյանը։
«Երեքնուկ» նախաձեռնության անդամները սովորեցնում են նաև երեխաներին կիրառական արվեստի ճյուղերը՝ սկսած մետաքսի վրա նկարչությունից մինչև կարպետագործություն։

Футболки, кошельки и другие вещи, изготовленные в приграничных селах Тавуша, вызвали большой интерес у покупателей
В швейном цехе “Нансон” приграничной общины Беркабер Тавушской области и в художественной школе “Ерекнук” день ото дня увеличивается количество заказов. Как сообщает «Арменпресс», швейный цех “Нансон”, основанный в Беркабере за год своей деятельности успел наладить деловые связи с 40 различными компаниями.
“Цех был основан в прошлом году и в нашей работе день ото дня мы видим все больше положительных тенденций, потому что мы периодически получаем заказы, увеличились и объемы заказов. Даже бывали ситуации, когда мы не могли успеть выполнить заказы, поэтому решили увеличить территорию цеха”, - сказал основатель цеха Хорен Худавердян.
По его словам, их цех решает также и социальную проблему жителей села и дает возможность жителям оставаться в селе. “К сожалению, сырье привозится из-за рубежа, для пошива одежды в Армении нет тканей такого качества, а рынок требует кусок высокого качества”, - отметил основатель цеха.
Швейный цех создан при поддержке организации “Граница”. Беркаберскому предпринимателю также содействует и армянский офис Программы развития ООН.
А члены организации “Ерекнук”, действующей в художественной школе Кохба, уже более 10 лет создают аксессуары ручной работы: иллюстрированные кошельки, сумки, очечники и мешочки для телефонов, пояса, колье, шейные платки “батик”, декоративные композиции и другие сувениры, часть суммы, вырученной от продажи которых тратится на нужды школы.
“Инициатива действует уже более 10 лет. Художественную школу Кохба посещают не только дети этого приграничного села, но и окружающих общин. Частная школа - благотворительная и бесплатная, то есть не имеет финансовой поддержки со стороны государства, поэтому мы решили каким-то образом помочь школе. С этой целью мы создали эту группу, в которой более 10 сотрудников. Мы продаем продукцию на всей территории Армении, в основном через интернет”, - сказала одна из основателей инициативы Сатеник Гулиджанян.
Члены инициативы “Ерекнук” обучают детей также и прикладному искусству, живописи на шелке, ковроткачеству и др.