Մահացել Է դերասանուհի Ալլա Պոկրովսկայան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 25-ին 82 տարեկան հասակում վախճանվել Է ՌԽՖՍՀ ժոողվրդական արտիստուհի Ալլա Պոկրովսկայան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Չեխովի անվան Մոսկվայի գեղարվեստական թատրոնում (ՄԳԹ):
«Ալլա Բորիսովնա Պոկրովսկայան մահացել Է. այս նորությունը մեզ հենց նոր Է հասել, նրա հետ հրաժեշտի ժամանակը եւ վայրը հայտնի կդառնան ավելի ուշ»,- ասել Է թատրոնի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Տնօրենությունում նույնպես հաստատել են դերասանուհու մահվան փաստը:
Պոկրովսկայան 1959 թվականին ավարտել Է Մոսկվայի գեղարվեստական ակադեմիական թատրոնի (ՄԳԱԹ) դպրոց-ստուդիան, ինչից հետո նրան ընդունել են «Սովրեմեննիկ»-ի թատերախումբ, որտեղ նա աշխատել Է 45 տարի: Խաղացել Է ավելի քան 30 դեր:
2004 թվականին Պոկրովսկայան տեղափոխվել Է Չեխովի անվան ՄԳԹ: Երկար տարիներ դասավանդել Է դպրոց-ստուդիայում:
Դերասանուհին նկարահանվել Է տասնյակ ֆիլմերում, որոնց թվում են «Իտալական անձրեւ», «Այսքան կարճ երկար կյանք», «Ցերեկային գնացք», «12 աթոռ», «Վիսոցկի: Շնորհակալություն, որ ողջ ես» եւ բազմաթիվ այլ ժապավեններ:
Ալլա Պոկրովսկայան դերասան եւ ռեժիսոր Օլեգ Եֆրեմովի կինն Էր: Նրանց որդին՝ Միխայիլը, ինչպես նաեւ թոռները՝ Նիկոլայը եւ Նիկիտան, նույնպես ընտրել են դերասանի մասնագիտությունը:

Умерла актриса Алла Покровская
Народная артистка РСФСР режиссер Алла Покровская скончалась во вторник на 82-м году жизни, сообщили ТАСС в МХТ им. Чехова.
"Алла Борисовна Покровская скончалась, эта новость нас только что настигла, время и место прощания будут известны позднее", - сказал ТАСС представитель пресс-службы театра.
В дирекции также подтвердили факт смерти актрисы.Сыграла более 30ролей,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В 1959 году окончила Школу-студию МХАТ, после чего ее приняли в труппу "Современника", где она проработала 45 лет.
В 2004-м Покровская перешла в МХТ им. Чехова. Много лет преподавала в школе-студии.
Актриса снялась в десятках фильмов, в числе которых "Июльский дождь", "Такая короткая долгая жизнь", "Дневной поезд", "12 стульев", "Высоцкий. Спасибо, что живой" и многие другие.
Алла Покровская была супругой актера и режиссера Олега Ефремова. Их сын Михаил, а также внуки Николай и Никита тоже выбрали актерскую профессию.