Կյանքից հեռացել է կոմպոզիտոր Ստեփան Շաքարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մահացել է կոմպոզիտոր, դաշնակահար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ստեփան Շաքարյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կոմպոզիտորների միության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Շաքարյանի հոգեհանգստի և հուղարկավորության մանրամասները հայտնի կդառնան ավելի ուշ:
Ստեփան Շաքարյանը ծնվել է1935թվականի հոկտեմբերի 23-ին Բաքվում: 1952թվականին տեղափոխվել էԵրևան: Ընդունվել էԵրևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա, իսկ 1956 թվականին Արամ Խաչատրյանի խորհրդով և հրավերով տեղափոխվել է Մոսկվայի Գնեսինների անվան ինստիտուտ, այնուհետև՝ Լենինգրադի կոնսերվատորիա: Ավարտել է ուսումը և վերադարձել Երևան։
Նա ՀՀ ռադիոպետկոմի մենակատարների ջազ-անսամբլի հիմնադիր-ղեկավարն է։
2009 թվականին«Շարմ հոլդինգ» ընկերությունը թողարկել է Ստեփան Շաքարյանի «Լուսինը սարերի վրա» ձայնասկավառակը, որը ներառվել է «Հայկական ջազ 70» ձայնասկավառակների հավաքածուում:
Շաքարյանն ստեղծել է ավելի քան 100 ջազային կոմպոզիցիա, որոնք ընդգրկված են հայկական տարբեր ջազային կոլեկտիվների նվագացանկերում։ Նրա ստեղծագործությունները կատարում են Հայաստանի պետական ջազային, Հանրային հեռուստա-ռադիոընկերության էստրադային և ջազային և մի շարք այլ նվագախմբեր։ Ստեփան Շաքարյանը մշակել է հայկական ժողովրդական երգերը, որոնց տվել է ջազային շունչ։ «Բինգյոլից մինչև Կանզաս սիթի» ստեղծագործությունը դարձավ հայկական ջազի ստանդարտ։ Նրա սիմֆոնիաները և կոնցերտները հնչեցրել են հայ և այլազգի բազմաթիվ կատարողներ։
Շաքարյանի հանրահայտ ստեղծագործություններն են` «Խորեոգրաֆիկ սիմֆոնիա», «Նախանձ», «Աղավնավանք» բալետները, Սյուիտ՝ կամերային նվագախմբի համար, «Կոմիտասի հիշատակին», «Հայաստան» սիմֆոնիկ պոեմները, Սիմֆոնիկ նախերգանքը:

Ушел из жизни композитор Степан Шакарян
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Союза композиторов РА, информация о панихиде и похоронах будут известны позже.
Степан Шакарян родился 23 октября 1935 в г. Баку. В 1952г. переехал в Ереван. Окончил Консерваторию им.Комитаса, в 1956г. по приглашению Арама Хачатуряна перешел в Москву – в Гнесинку. Окончив учебу,вернулся в Ереван.
Окончил Ленинградскую консерваторию (1964).
В 1956-1958 обучался композиции уА. Хачатуряна. В 1986-1990 — основатель и руководитель Государственного джаз-ансамбля солистов радио и телевидения Армении.
В 2009г. Шарм-холдинг выпустил диск с произведениями Шакаряна «Луна над горами» — в сборнике «Армянский джаз—70».
Заслуженный деятель искусств Армении (2009).
Шакарян— автор более 00 джазовых композиций, джазовый аранжировщик армянских народных песен. «От Бингёла до Канзас-сити» стал стандартом не только армянского джаза.
СочиненияШакаряна: «Концертдля симфонического оркестра» (1964), «Хореографической симфонии» (1968), балеты «Зависть» (1966) и «Агавнаванк» (1990), сочинения для камерного оркестра: сюита «Память о Комитасе» (1965) и др.
Он написал музыку к игровым и мультфильмам «АкопОвнатанян», «Кум Моргана»,«ПингвинВин»,«Жил-был ежик» и др.