Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է Սինգապուրի առևտրի և արդյունաբերության ավագ պետնախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8ՄԱՐՏԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հունիսի 7-ին հանդիպում է ունեցել Սինգապուրի առևտրի և արդյունաբերության ավագ պետնախարար Պու Կուն Կոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին փոխվարչապետի գրասենյակից, հանդիպման հիմնական թեման ԵԱՏՄ երկրների և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի բանակցություններն էին: Մհեր Գրիգորյանը և Պու Կուն Կոն քննարկել են բանակցությունների ընթացքը՝ երկուստեք համարելով այն կառուցողական: ՀՀ փոխվարչապետն ու Սինգապուրի պետնախարարն ընդգծել են, որ առավելագույն ջանքերը կգործադրեն բանակցությունները հնարավորինս կարճ ժամանակում ավարտելու համար: Զրուցակիցները համարել են, որ համաձայնագրի կնքումը նոր խթան կհանդիսանա նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար:
Ջերմությամբ հիշելով մոտ կես տարի առաջ իրենց ունեցած հանդիպումը՝ զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի և Սինգապուրի միջև համագործակցության նոր հնարավորությունները:
Փոխվարչապետը ներկայացրել է Կառավարության ծրագրում նշված գերակայությունները և սպասվող բարեփոխումների տրամաբանությունը: Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների տեսանկյունից օրինակելի երկիր՝ Սինգապուրի հետ փորձի փոխանակումն ու հարաբերությունների ընդլայնումը:

Вице-премьер Мгер Григорян встретился со старшим госминистром торговли и промышленности Сингапура
7 июня заместитель премьер-министра Мгер Григорян, находящийся в Санкт-Петербурге с рабочим визитом, встретился со старшим государственным министром торговли и промышленности Сингапура Ко По Куном.
Как сообщили Арменпресс в офисе вице-премьера, главной темой встречи стали переговоры по соглашении о свободной торговле между странами ЕАЭС и Сингапуром.Мгер Григорян и Ко По Кунобсудили ход переговоров, обоюдно посчитав его конструктивным.Заместитель премьер-министра РА и государственный министр Сингапура подчеркнули, что они приложат все усилия для скорейшего завершения переговоров.Собеседники посчитали, что подписание соглашения станет новым стимулом для развития двусторонних отношений.
Тепло вспоминая свою встречу около полугода назад, собеседники также обсудили новые возможности сотрудничества между Арменией и Сингапуром.
Вице-премьер Армении представил приоритеты, указанные в правительственной программе, и логику ожидаемых реформ.Мгер Григорян отметил важность обмена опытом и расширению отношений с Сингапуром - образцовой страной с точки зрения реформ в разных сферах.