Մարտունի քաղաքի կենտրոնական փողոցներում իրականացվում  են փոսային նորոգման  եւ ծառատնկման աշխատանքներ
ԳԱՎԱՌ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ :Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի կենտրոնական փողոցներում արդեն ավարտվել են ծառատնկումները եւ մեկնարկել փոսային նորոգման աշխատանքները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Մարտունու քաղաքապետ Արմեն Ավետիսյանը, Մարտունի քաղաքի բնակիչների նվիրատվությամբ քաղաքապետարանին է հատկացվել 170 արծաթափայլ եւ կանաչ եղեւնի ու 8 տուա, որոնց տունկն արդեն կատարվել է Մյասնիկյան եւ Երեւանյան փողոցներում ու մշակույթի տան շրջակայքում: Ծառատունկն իրականացվել է քաղաքապետարանի եւ նրա ենթակայությամբ գործող հիմնարկների աշխատակիցների ուժերով: Իսկ մի քանի օր է, ինչ տեղական բյուջեի միջոցների հաշվին մեկնարկել ու ընթանում են կենտրոնական փողոցների փոսային նորոգման աշխատանքները:
«Փոսային նորոգումների ու ճաքալցման աշխատանքների համար քաղաքապետարանը հատկացրել էր 19 միլիոն դրամ, սակայն մրցույթը շինարարական կազմակերպությունը շահել է 13 միլիոն դրամով, ինչի արդյունքում ունեցել ենք 6 միլիոն դրամի տնտեսում: Հատկացված գումարի շրջանակներում կկատարվի 2400 քառակուսի մետր փոսային նորոգում եւ 3500 գծամետր ճաքալցում: Աշխատանքները կավարտվեն այս տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ: Միաժամանակ մեր օժանդակությամբ հարթեցվում են քաղաքի երկրորդական նշանակության փողոցները, որպեսզի ապահովվի անվտանգ երթեւեկությունը: Այս ամռան ընթացքում քաղաքի Երեւանյան եւ Վարդան Մամիկոնյան փողոցներում ասֆալտապատման աշխատանքներ կիրականացնենք սուբվենցիոն ծրագրերի հաշվին, որոնք այս պահին գտնվում են հաստատման գործընթացում: Կկառուցենք 7035 քառակուսի մետր ասֆալտապատ ճանապարհ եւ 1987 քառակուսի մետր բազալտե սալիկապատ մայթեր: Ամբողջովին կլուսավորվեն Աբովյան, Գեւորգ Զիրոյան, Մոմճյան, Սայաթ-Նովա փողոցները՝ 4,4 կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ: Սուբվենցիոն երկու ծրագրերով իրականացվելու են ճանապարհաշինական աշխատանքներ, իսկ երրորդ ծրագրով նախատեսում ենք քաղաքի բոլոր 4 մանկապարտեզների հին լուսամուտների եւ մուտքի դռների փոխարինումը ժամանակակից եւ էներգախնայողություն ապահովող լուսամուտներով ու դռներով: Այդ ծրագրերի իրականացման համար մենք մեր ֆոնդային բյուջեում ունենք համապատասխան գումարներ ու սպասում ենք ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմանը»,-ներկայացրեց Արմեն Ավետիսյանը:

На центральных улицах города Мартуни проводятся работы по ремонту ям и посадке деревьев
На центральных улицах города Мартуни Гегаркуникской области уже завершена посадка деревьев и начаты ремонтные работы по заполнению ям. Как сообщил «Арменпресс» мэр Мартуни, Армен Аветисян, на пожертвования жителей города Мартуни, мэрии было выделено 170 серебряных и зеленых елей и 8 туй, их посадка уже осуществлена на улицах Мясникяна и Еревана и в окрестностях Дома культуры. Посадка деревьев была осуществлена силами мэрии и сотрудников подведомственных ей учреждений. И уже несколько дней, как за счет средств местного бюджета начались ремонтные работы на центральных улицах.
“Для ремонтных работ мэрия выделила 19 млн драмов, однако тендер строительная организация выиграла за 13 млн драмов, в результате чего у нас была экономия на 6 млн драмов. В рамках выделенной суммы будут проведены работы на 2400 квадратных метрах, заполнены ямы и 3500 трещин. Работы будут завершены до 1 июля этого года. В то же время при нашей поддержке выравниваются и не центральные улицы города, чтобы обеспечить безопасное движение. В течение этого лета на Ереванской улице и улице Вардана Мамиконяна за счет субвенциальных программ, которые сейчас находятся в процессе утверждения, будут проводиться работы по асфальтированию. Мы проложим 7035 квадратных метров асфальтированной дороги и 1987 квадратных метров базальтовых плиточных тротуаров. Полностью освещаются улицы Абовяна, Геворга Зирояна, Момчяна, Саят-Новы - общей протяженностью 4,4 км. По двум субвенциальным программам будут осуществлены дорожно-строительные работы, а по третьей программе мы планируем заменить старые окна и двери всех 4 детских садов на современные и обеспечивающие энергосбережение. Для реализации этих программ в нашем фондовом бюджете есть соответствующие суммы и мы ждем соответствующего решения правительства РА”, - представил Армен Аветисян.