Արարատ Միրզոյանը ԵԽ պատվիրակության հետ հանդիպմանը կարևորել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ինստիտուցիոնալ բնույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությանը, որի կազմում էին Իրավունքի գերակայության եւ մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջիակումոպուլոսը, Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Թոմաս Մարկերտը, Արդարադատության եւ իրավական համագործակցության վարչության ղեկավար Հաննե Յունկերը, Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խմբի (GRECO) գործադիր քարտուղար Ջիանլուկա Էսպոզիտոն, Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, քաղաքական խորհրդատու Մաքսիմ Լոնգանգը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը հանգամանալի ներկայացրել է Թավշյա հեղափոխությունից հետո մեր երկրում զարգացող գործընթացները, անդրադարձել տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` ընտրական, դատական, հարկային համակարգերում իրականացվող բարեփոխումներին, այն քայլերին, որոնք ուղղված են կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ժողովրդավարության հետագա գարգացմանն ու քաղաքացիական հասարակության հետագա ամրապնդմանը: Արարատ Միրզոյանը հյուրերին մանրամասնել է անցումային արդարադատության իր տեսլականը:
«Մենք կարեւորում ենք, որ տարվող բարեփոխումները կրեն ինստիտուցիոնալ բնույթ, ինչը կապահովի որդեգրած քաղաքականության շարունակականությունը»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Քրիստոս Ջիակումոպուլոսը նշել է, որ Հայաստան այցելության իրենց նպատակն է իշխանությունների եւ տարբեր գործընկերների հետ քննարկել այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են արդարադատության համակարգի անկախությունը, արդար դատաքննության իրավունքը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Ըստ նրա՝ իրավիճակի գնահատման արդյունքներով ԵԽ տարբեր կառույցները կառաջարկեն կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ փորձագիտական աջակցություն, կնախանշվեն համագործակցության հետագա ուղղությունները:
Երկուստեք արձանագրվել է բարեփոխումների գործընթացներում ներառականության ապահովման, տարբեր քաղաքական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ակտիվ մասնակցության կարեւորությունը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի կառույցներին` ամենատարբեր ոլորտներում ցուցաբերած օժանդակության, ինչպես նաեւ՝ հետագա փոխգործակցության պատրաստակամության համար:

Ararat Mirzoyan highlights institutional approach to judicial reforms in a meeting with CoE delegation
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan received on May 31 the high-ranking delegation of the Council of Europe, comprised of Council of Europe Director General of the Human Rights and Rule of Law Christos Giakoumopoulos, Venice Commission Secretary Thomas Markert, Head of theDepartmentofJustice and Legal Cooperation Hanne Juncker, Executive Secretary of the Group of States against Corruption(GRECO) Gianluca Esposito, Head of the Council of Europe Office in Yerevan NataliaVoutova and political consultant Maxim Longang.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, greeting the guests, the head of the legislative presented in detail the developments following the velvet revolution in Armenia, spoke about the reforms in various spheres, including electoral, judicial, taxation and the steps aimed at fighting corruption, future development of democracy and future strengthening of civil society. Ararat Mirzoyan also told the guests about his visions on transitional justice.
“For us it’s important that the reforms be institutional, which will ensure the continuity of the adopted policy”, Mirzoyan said.
Thanking for the warm reception, Christos Giakoumopoulos said that the goal of their visit is to discuss with the authorities and different partners issues such as the independence of the judicial system, right to a fair trial, fight against corruption, and protection of human rights. According to him, based on the assessment of the situation, the different bodies of the CoE will offer short and medium term support and the future directions for cooperation will be outlined.
The sides highlighted ensuring inclusiveness during the reform process with the participation of different political forces and the civil society,
The President of the National Assembly of Armenia expressed gratitude to the bodies of the Council of Europe for their support in different spheres, as well as their readiness for partnership in the future.