Արսեն Թորոսյանը հոգեբուժությանը հատկացվող ֆինանսավորման ավելացում է նախատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաջորդ տարվա պետական բյուջեի հայտի մեջ հոգեբուժությանը հատկացվող ֆինանսավորման մեծացում է նախատեսվում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ամփոփելով պաշտոնավարման մեկ տարին. նախարարի մամուլի ասուլիսը անցկացվում է Նուբարաշենի հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնում:
«Ասուլիսի վայրը պատահաբար չենք ընտրել: Որոշել ենք պարբերաբար տարբեր բուժհիմնարկներում անցկացնել մեր միջոցառումները: Հոգական առողջության պահպանման ազգային կենտրոնը մեր խոշորագույն հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոններից է, որտեղ իրենց բուժումը և խնամքն են ստանում հարյուրավոր քաղաքացիներ»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով հոգեկան առողջությանը հատկացվող ֆինանսավորմանը՝ Թորոսյանն ասաց, որ 2018 թվականից սկսած նախարարությունը հավելյալ միջոցներ է դուրս գրել հոգեկան առողջության կենտրոնների համար, որոնց միջոցով հնարավոր է դարձել հաստատությունների սանիտարահիգիենիկ պայմանները որոշակիորեն բարելավել:
«Մենք միանում ենք «Չկա առողջություն առանց հոգեկան առողջության» աշխարհում ընդունված կոչին և գնում ենք դեպի համայնքային հոգական առողջության զարգացմանը` հայեցակարգային առումով հնարավորություն տալով հիվանդին բուժում ստանալ իր համայնքում` ոչ մեկուսացված»,-հավելեց նա:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը չբացառեց ոլորտում կոռուպցիայի առկայությունը, ապա հավելեց, որ ամեն ինչ արվում է պետական ապարատում կոռուպցիան վերացնելու ուղղությամբ:
«Կոռուպցիայի դեմ մենք պայքարում ենք կանխարգելման, համակարգերի ներդրման և պատժման միջոցով»,-ասաց նախարարը:

Armenia plans more funding for Psychiatry
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. The Healthcare Ministry plans to include more funding for psychiatry in next year’s state budget, Minister Arsen Torosyan told a press conference today.
Torosyan was speaking at a news conference dedicated to his 1st year in office as minister, and he even chose the Nubarashen National Center of Mental Health Preservation as the venue for the briefing, emphasizing its importance.
“We’ve decided to organize our event in different medical facilities regularly. The National Center for Preservation of Mental Health is one of our largest psychiatry clinics, where hundreds of citizens are receiving treatment and care,” he said.
Speaking about the sector’s funding, Torosyan said starting from 2018 the healthcare ministry has allocated additional funds for psychiatry clinics, which enabled a certain improvement of technical conditions.
“We are joining the No Health Without Mental Health worldwide call and we are heading towards the development of community mental health, conceptually-wise enabling patients to receive treatment in their own community, not isolated,” he said.
Torosyan didn’t rule out the possible existence of corruption in the sector, but emphasized that authorities are doing their best to eradicate it.
“We are combating corruption through prevention, introduction of systems and accountability,” he said.