Կառավարությունը մտադիր է ընդլայնել ՍԴ դիմելու պատգամավորների հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը մտածում է ընդլայնել պատգամավորների՝ սահմանադրական դատարան դիմելու հնարավորությունը, որպեսզի կարողանա դիմել ոչ միայն ԱԺ-ի պատգամավորների 1/5-րդը, այլ խմբակցությունը՝ որպես ինստիտուտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`«Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկմանն իր ամփոփիչ ելույթում նաև այս մասին խոսեց հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը՝ անդրադառնալով պատգամավորների լիազորություններին:
«Պատգամավորը շատ լայն լիազորություններ ունի վերահսկողություն իրականացնելու գործադիր իշխանության նկատմամբ: Խորհրդարանն օժտված է շատ մեծ լիազորություններով՝ լսումներ, հարցապնդումներ կատարել, հանձնաժողով հրավիրել, վիճարկել գործադիր իշխանության մարմինների նորմատիվ իրավական ակտերը՝ և սահմանադրական և վարչական դատարանում: Այսօր պատգամավորն իր լիազորություններով սուպերպատգամավոր է: Եվ մենք մտածում ենք ընդլայնել նաև այդ լիազորությունները, որ սահմանադրական դատարան դիմելու հնարավորություն ունենա ոչ միայն ԱԺ-ի պատգամավորների 1/5-րդը, այլ խմբակցությունը՝ որպես ինստիտուտ»,-ասաց Զեյնալյանը:
Նրա խոսքով՝ այս տարվա ընթացքում ցույց են տվել, որ հասել են այնպիսի հաջողությունների, որոնք անկանխատեսելի էին:

Government plans to expand MPs’ opportunities to apply to Constitutional Court
YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The Armenian government is thinking of expanding the lawmakers’ opportunity to apply to the Constitutional Court, so that not only 1/5 of the MPs, but also the faction as an institute can apply, Justice minister Artak Zeynalyan said during the debate of the bill on changing the government’s composition, touching upon the powers of the MPs.
“The MP has very broad powers for conducting control towards the executive branch. The Parliament is provided with greater powers, such as hearings, submitting inquiries, convening commission, disputing the normative legal acts of executive bodies both in the constitutional and administrative courts. Today an MP is a super MP with his/her powers”, the minister said.
The justice minister said they have showed during the year that they have reached such achievements which were unpredictable.