ԵԱՏՄ-ում առկա խոչընդոտներն ու սահմանափակումները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է վարչապետների քաղաքական կամքը. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության միջկառավարական խորհրդի նիստերում սովորաբար քննարկվում են խնդրահարույց հարցեր, որոնցում կոնսենսուս է անհրաժեշտ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
«Վարչապետների մակարդակով քննարկումները թույլ են տալիս նիստի շրջանակներում ընդունել քաղաքական որոշումներ՝ այդ փոխզիջումներին հասնելու համար: Եվ մենք այսօր զեկուցում ենք, որ բոլոր 13 հարցերի շուրջ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել »,- ասաց Սարգսյանը:
Նա բարձրաձայնեց խնդրահարույց հարցերի մասին, որոնք եղել են նիստի օրակարգում: «Առաջին խնդրահարույց հարցը, որի վրա ուշադրություն է դարձնում բիզնեսը, այն խոչընդոտներն ու սահմանափակումներն են, որոնք թույլ չեն տալիս ձևավորել միասնական շուկաներ: Մենք եռամսյակը մեկ հաշվետվություն ենք ներկայացնում վարչապետներին մեր ընդհանուր շուկաներում տիրող իրավիճակի մասին, որպեսզի կարողանանք ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բիզնեսի համար, որ նրանք խոչընդոտների չհանդիպեն: Ցավոք, մենք արձանագրեցինք, որ այդ խնդիրները այսօր լուծված չեն, և անհրաժեշտ է վարչապետների քաղաքական կամքը, որպեսզի բոլոր կառավարությունները վերահսկողության տակ վերցնեն այդ հարցերը, որպեսզի կարողանանք հանել այն շուրջ 65 խոչընդոտները, որոնք նկարագրված են մեր հաստատած «Սպիտակ գրքում»»,- ասաց Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ մշակել են նաև այդ խոչընդոտները հաղթահարելու ճանապարհային քարտեզ:

PMs’ political will necessary for overcoming barriers and restrictions existing in EAEU – EEC Board Chairman
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. Usually problematic issues, which need consensus, are being discussed during the sessions of the Eurasian Inter-Governmental Council, Tigran Sargsyan – Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC), told reporters after the EAEU Inter-Governmental Council session in Yerevan.
“The discussions at the PMs level enable to adopt political decisions during the session in order to reach these mutual concessions. And today we report that agreements were reached on all 13 issues”, the EEC Board Chairman said.
He talked about the problematic issues which were on the session agenda. “The first problematic issue, which the business pays great attention, relates to the barriers and restrictions which do not allow to form single markets. We are presenting a quarterly report to the prime ministers on the situation in our general markets in order to be able to create more favorable conditions for the business so that they will not face obstacles. Unfortunately, we have recorded that these problems are not solved today, and the PMs’ political will is necessary so that all governments will control these issues in order to be able to remove nearly 65 barriers mentioned in our White Book”, he said, adding that they have also developed a road map for overcoming these barriers.