ԵԽԽՎ-ում Փաշինյանին հարց տալու համար գրանցվել են նաև ադրբեջանցի պատվիրակները. մանրամասներ ՀՀ վարչապետի՝ Ստրասբուրգ այցի օրակարգից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը մանրամասներ է ներկայացրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ստրասբուրգ կատարելիք այցի օրակարգի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Պարույր Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ վարչապետին հարցեր տալու համար արդեն իսկ կան գրանցվածներ, ցուցակը բազմազան է, իսկ գրանցումը դեռևս շարունակվում է: «Կարելի է պատկերացնել, որ հարցեր կլինեն Հայաստանում ժողովրդավարության, տարածաշրջանային զարգացումների, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի, եվրոպական և այլ երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ: Հարցերը կլինեն բազմազան»,- մանրամասնեց Հովհաննիսյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ ՀՀ վարչապետին հարց տալու համար գրանցվել է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի գրեթե ամբողջ պատվիրակությունը: Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցիների հարցերը կանխատեսելի են:
Հարցին, թե ըստ օրակարգի քանի՞ պատվիրակ Նիկոլ Փաշինյանին հարց տալու հնարավորություն կունենա, ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ դա կախված է ժամանակից. «Պետության ղեկավարներին մեկ ժամ է հատկացված, որի մեջ ներառվում է ելույթը և հարցերը: 15-20 րոպե ելույթի համար կլինի և մոտ 30-35 րոպե կհատկացվի հարց ու պատասխանին»,- ասաց նա:
Պարույր Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ ՀՀ վարչապետի՝ Ստրասբուրգ այցի օրակարգը շատ հագեցած է, նախատեսված են հանդիպումներ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի, ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի Պասկեի, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի հետ: «Պաշտոնապես կբացվի Հայաստանի թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ցուցահանդես. այն կբացեն վարչապետը, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը և ԵԽԽՎ նախագահը: Նաև նախատեսված է հանդիպում Ստրասբուրգի հայ համայնքի հետ, ինչպես նաև այցելություն Ստրասբուրգի Մայր տաճար»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա շեշտեց, որ ՀՀ վարչապետի՝ Ստրասբուրգ կատարելիք այցից ակնկալիքները մեծ են: «Մենք լայն օրակարգ ունենք Եվրոպայի խորհրդի հետ, հատկապես օրենսդրական բարեփոխումների, Եվրոպայի խորհրդի մի շարք կոնվենցիաների ստորագրման և վավերացման, ինչպես նաև մասնագիտական մարմիններին անդամակցությունն ընդլայնելու առումով: Եվ այս քննարկումները միանշանակ կնպաստեն այդ գործընթացին: Մենք ունենք գործողությունների ծրագիր Եվրոպայի խորհրդի հետ, 2019 թվականին պետք է տանք մեկնարկը, ծրագիրը նախատեսված է 4 տարվա համար, որը ներառում է տարբեր ոլորտներում աջակցություն կազմակերպության կողմից: Եվ, իհարկե, այս այցը այդ գործընթացին նույնպես լիցք կհաղորդի»,- նշեց Պարույր Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ վարչապետի այցը նաև Ստրասբուրգի հայ համայնքի հետ շփվելու լավ առիթ է:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 10-11-ը աշխատանքային այց կկատարի Ստրասբուրգ՝ Եվրոպայի խորհուրդ: ՀՀ վարչապետն ապրիլի 11-ին կմասնակցի Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստին, որտեղ հանդես կգա ելույթով և կպատասխանի պատգամավորների հարցերին:
Հայաստանի վարչապետը հանդիպումներ կունենա Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեի, Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոյի հետ: Նիկոլ Փաշինյանը և Թորբյորն Յագլանդը հանդես կգան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ:
ՀՀ վարչապետը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը և ԵԽԽՎ նախագահը Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանում՝ Եվրոպայի պալատում, պաշտոնապես կբացեն «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Այցի շրջանակում նախատեսվում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ստրասբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Azerbaijani delegates also registered to ask question to Armenian PM at PACE: Details from Pashinyan’s Strasbourg visit
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. Armenia’s Permanent Representative to the Council of Europe Paruyr Hovhannisyan released details from the agenda of the upcoming visit of Prime Minister Nikol Pashinyan to Strasbourg.
Hovhannisyan told Armenpress that there are already registered delegates for addressing question to Pashinyan, the list is diverse, and the registration continues. “We can suppose that there can be questions relating to the democracy in Armenia, the regional developments, the Nagorno Karabakh conflict, as well as Armenia’s relations with the European and other countries. Questions will be various”, he said.
He informed that almost all members of the Azerbaijani delegation have been registered for asking a question to the Armenian PM. Paruyr Hovhannisyan said the questions of the Azerbaijani delegates are predictable.
Asked how many delegates can address a question to Pashinyan according to the agenda, Hovhannisyan said it depends on the time. “The heads of states have one hour for speech and Q&A. There will be 15-20 minutes for remarks and about 30-35 minutes for Q&A”, he said.
Paruyr Hovhannisyan noted that the agenda of the PM’s Strasbourg visit is full of events, meetings are expected with a number of officials. “We have a broad agenda with the Council of Europe, especially in terms of legislative reforms, signing and ratification of a number of CoE conventions, as well as expanding the membership to the professional bodies. And these discussions will, of course, contribute to that process. We have an Action Plan with the CoE, will launch it in 2019, the program is designed for 4 years which includes support by the Organization in different areas”, he said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will pay a working visit to Strasbourg, the Council of Europe, on April 10-11.
On April 11 PM Pashinyan will participate in the spring plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) where he will deliver speech and will answer to the questions of the lawmakers.
The Armenian PM is also scheduled to meet with CoE Secretary General Thorbjørn Jagland, PACE President Liliane Maury-Pasquier and President of the CoE Venice Commission Gianni Buquicchio. Pashinyan and Thorbjørn Jagland will hold a joint press conference.
Thereafter, the Armenian PM, the CoE Secretary General and the PACE President will officially open the photo exhibition titled “The Velvet Revolution of Armenia” in the CoE headquarters – the Palace of Europe.
During the visit Pashinyan will also meet with the Armenian community representatives in Strasbourg.