Թեղուտում հասել ենք մի փուլի, երբ ռեալ շարժեր են տեղի ունենում. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հույս ունի, որ Թեղուտի հանքավայրում առաջիկա 1-1.5 ամսվա ընթացքում կսկսվի ռեալ աշխատուժի ներգրավման գործընթացը, մարդիկ կսկսեն աշխատել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ընթացքում, պատասխանելով ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արթուր Գրիգորյանի հարցին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Թեղուտում հասել են մի փուլի, երբ այնտեղ ռեալ շարժեր են տեղի ունենում: «Մեր հույսն այն է, որ առաջիկա 1-1.5 ամսվա ընթացքում այնտեղ կսկսվի ռեալ աշխատուժի ներգրավման գործընթացը, այսինքն՝ մարդիկ կսկսեն աշխատել: Ինձ երեկ ասել են, որ արդեն ադմինիստրատիվ կարգի խնդիրներ են լուծվում և կլուծվեն նախապատրաստական կարգի խնդիրներ, որից հետո կմտնեն հաջորդ փուլ»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ նաև այն մետաղական հանքերի հետ կապված խնդիրներին, որոնք ունեն շահագործման լիցենզիա, սակայն երկար տարիներ չեն շահագործվում:
«Մետաղական հանքերի հետ կապված շատ կարևոր է, որ մենք օրենսդրական որոշակի բարելավումներ անենք մեր շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման համակարգում, որպեսզի հաջորդ անգամ նույնպիսի իրավիճակի առաջ չկանգնենք, երբ մեր օրենսդրությամբ ձևավորված ՇՄԱԳ-ից հետո ստիպված լինենք պետական բյուջեից փող տալ, որպեսզի միջազգային փորձագետ հրավիրենք իրավիճակը գնահատելու համար: Մենք պետք է այնպիսի համակարգ ստեղծենք, որը բացառի բոլոր կոռուպցիոն ռիսկերը և երկրորդը՝ այդ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատումը լինի վստահելի, որպեսզի այդ փաստաթղթի հիման վրա մենք կարողանանք կոնկրետ որոշումներ կայացնել»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

В Техуте мы дошли до этапа, когда происходят реальные действия: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян надеется, что на Техутском месторождении в ближайшие 1 - 1,5 месяцев начнется процесс привлечения реальной рабочей силы, люди начнут работать. Как сообщает «Арменпресс», в Национальном собрании, в ходе обсуждения доклада о ходе выполнения и результатах программы правительства Армении, отвечая на вопрос депутата от ППА Артура Григоряна, премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что в Техуте достигли этапа реальных действий. «Мы надеемся что в ближайшие 1-1,5 месяцев там начнется процесс привлечения реальной рабочей силы, то есть люди начнут работать. Мне вчера сказали, что уже решаются проблемы административного порядка, будут решены и вопросы подготовительного порядка, после чего начнется следующий этап», - сказал Пашинян.
Премьер-министр коснулся также проблем, связанных с металлодобывающими рудниками, которые имеют лицензию на эксплуатацию, однако долгие годы не эксплуатируются. «В связи с металлодобывающими рудниками очень важно, чтобы мы внесли определенные законодательные изменения в систему оценки воздействия на окружающую среду, чтобы в следующий раз не предстать перед такой же ситуацией, когда после ОВОС, сформированного нашим законодательством, будем вынуждены выдавать деньги из государственного бюджета и приглашать международного эксперта для оценки ситуации. Мы должны создать такую систему, которая бы исключила все коррупционные риски, и второе, оценка воздействия на окружающую среду была бы надежной, чтобы на основе этого документа мы смогли бы принимать конкретные решения», - заключил Пашинян.