Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենում փետրվարի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Իրանի արտգործնախարարՄոհամմադ Ջավադ Զարիֆիհետ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից,զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-իրանական բարիդրացիական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի՝ որպես համագործակցության կարևոր ուղղություններ առանձնացնելով առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտի, զբոսաշրջության ոլորտները:
Երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը: Զրուցակիցները կարևորել են կանոնավոր շփումների և հանդիպումների անցկացումը՝ այս համատեքստում ընդգծելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Իրան նախատեսվող այցը, որը լավ առիթ է երկկողմ բազմաոլորտ համագործակցությանն անդրադառնալու և համատեղ քայլերը նախանշելու համար:
Հանդիպման օրակարգում էին նաև տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հարցեր:
Նախարար Մնացականյանն Իրանի իր գործընկերոջը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի մոտեցումները:

Armenian and Iranian foreign ministers discuss regional, international issues at MSC
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan has held a meeting today with his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif during the Munich Security Conference in Germany.
Mnatsakanyan and Zarif addressed a broad circle of issues related to the Armenian-Iranian relations, pointing out commercial, energy, transportation and tourism sectors as important directions for cooperation, according to a news release from the Armenian foreign ministry.
Both sides emphasized readiness to take steps for further development of bilateral relations.
The ministers attached importance to conducting regular contacts and meetings, and in this context emphasized the upcoming visit of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Iran, which is a good chance to address the multi-sector bilateral cooperation and to outline joint steps.
A number of regional and international issues were also on the agenda.
FM Mnatsakanyan presented to FM Zarif Armenia’s approaches in the direction of the NK conflict settlement.