Ալեն Սիմոնյանն ու Լենա Նազարյանն ԱԺ-ում շրջանառության կդնեն մարտի 1 դեպքերից տուժած անձանց հատուցման նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ կդրվի ՀՀ ԱԺ փոխնախագահներ Ալեն Սիմոնյանի և Լենա Նազարյանի հեղինակած «2008 թվականի մարտի 1-ի 2-ին Երևանում տեղի ունեցած իրադարձություններից տուժած անձանց հատուցման մասին» օրինագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սիմոնյանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Շուտով շրջանառության մեջ կդրվի նաև Լենա Նազարյանի և իմ համահեղինակած «2008 թվականի մարտի 1-ի 2-ին Երևանում տեղի ունեցած իրադարձություններից տուժած անձանց հատուցման մասին» օրինագիծը: Նախապատրասվում է նմանատիպ նախագիծ նաև 2016 թվականի հուլիսին ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ տուժած անձանց հատուցման վերաբերյալ»,- գրել է Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է նաև, որ պատրաստվում է մեկ այլ օրենքի նախագիծ, որը կվերաբերվի «ՀՀ տարածքում ժամանակի հաշվարկման կարգի մասին» օրենքին և քաղաքացիներին հնարավորություն կտա հոսանքի վճարների մինչև 10%-ի խնայողություններ անել:

Vice Speakers seek to introduce compensations for 2008 post-election unrest victims
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. A bill on compensations to the victims of the 2008 March 1-2 events in Yerevan will be introduced in parliament.
The March 1 events refer to the 2008 post-election unrest in Yerevan. 10 people, including two security officers, were killed in clashes. The photo above pictures an armored personnel carrier in downtown Yerevan during those days.
The bill is co-authored by Vice Speaker Alen Simonyan and Vice Speaker Lena Nazaryan.
“A similar bill is also being prepared for compensations to victims of the 2016 July police station ambush,” Simonyan said on Facebook, referring to the 2016 Yerevan hostage crisis.
Simonyan also said that another bill is being prepared that will concern the law on time calculation in Armenian territory and will enable citizens to save up to 10% in electricity bills.